Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovina ekliptiky

Uznání: The Clementine Project

Rovinu ekliptiky velmi dobře ilustruje tento snímek z roku 1994 z průzkumné sondy Clementine. Kamera pro sledování hvězd na Clementine zobrazila (zprava doleva) Měsíc ozářený zemským světlem, sluneční koronu jež vychází nad tmavým okrajem Měsíce a planety Saturn, Mars a Merkur. Rovina ekliptiky je definována jako zdánlivá rovina obsahující oběžnou dráhu Země kolem Slunce. V průběhu roku prochází viditelná dráha Slunce na obloze touto rovinou. Všechna planetární tělesa ve Sluneční soustavě mají tendenci nacházet se poblíž této roviny, jelikož vznikly z rotujícího slunečního zploštělého disku, neboli z proto-planetárního disku. Snímek nahoře hezky zachycuje aktuální seřazení podél této fundamentální roviny v naší Sluneční soustavě.

Štítky: Obloha, Sluneční soustava, Ekliptika


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »