Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovina ekliptiky

Uznání: The Clementine Project

Rovinu ekliptiky velmi dobře ilustruje tento snímek z roku 1994 z průzkumné sondy Clementine. Kamera pro sledování hvězd na Clementine zobrazila (zprava doleva) Měsíc ozářený zemským světlem, sluneční koronu jež vychází nad tmavým okrajem Měsíce a planety Saturn, Mars a Merkur. Rovina ekliptiky je definována jako zdánlivá rovina obsahující oběžnou dráhu Země kolem Slunce. V průběhu roku prochází viditelná dráha Slunce na obloze touto rovinou. Všechna planetární tělesa ve Sluneční soustavě mají tendenci nacházet se poblíž této roviny, jelikož vznikly z rotujícího slunečního zploštělého disku, neboli z proto-planetárního disku. Snímek nahoře hezky zachycuje aktuální seřazení podél této fundamentální roviny v naší Sluneční soustavě.

Štítky: Obloha, Sluneční soustava, Ekliptika


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »