Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovina ekliptiky

Uznání: The Clementine Project

Rovinu ekliptiky velmi dobře ilustruje tento snímek z roku 1994 z průzkumné sondy Clementine. Kamera pro sledování hvězd na Clementine zobrazila (zprava doleva) Měsíc ozářený zemským světlem, sluneční koronu jež vychází nad tmavým okrajem Měsíce a planety Saturn, Mars a Merkur. Rovina ekliptiky je definována jako zdánlivá rovina obsahující oběžnou dráhu Země kolem Slunce. V průběhu roku prochází viditelná dráha Slunce na obloze touto rovinou. Všechna planetární tělesa ve Sluneční soustavě mají tendenci nacházet se poblíž této roviny, jelikož vznikly z rotujícího slunečního zploštělého disku, neboli z proto-planetárního disku. Snímek nahoře hezky zachycuje aktuální seřazení podél této fundamentální roviny v naší Sluneční soustavě.

Štítky: Obloha, Sluneční soustava, Ekliptika


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »