Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa Omega Centauri

Uznání: UIT, NASA

Může mít stará, červená kulová hvězdokupa nějaké horké, modré hvězdy? Snímek vpravo pořízený v ultrafialovém světle družicovým dalekohledem Ultraviolet Imaging Telescope ukazuje, že opravdu může. Omega Centauri na snímku je největší známou kulovou hvězdokupou z více jak 200 v naší Galaxii a obsahuje dobře přes milión hvězd. Hodně z těchto hvězd je vidět ve viditelném světle na fotografii vlevo. Ovšem v ultrafialovém světle se ukazují jiné a méně početné hvězdy, jak je patré z fotografie vpravo. O většině z těchto hvězd se předpokládá, že se už prošly stádiem v němž je naše Slunce. Tyto hvězdy již nadále ve svých jádrech neslučují vodík na hélium a spíše slučují hélium na uhlík. Brzy tyto hvězdy rozepnou své vnější obálky a skončí jako smoldering carbon embers známí jako bílí trpaslíci.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »