Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa Omega Centauri

Uznání: UIT, NASA

Může mít stará, červená kulová hvězdokupa nějaké horké, modré hvězdy? Snímek vpravo pořízený v ultrafialovém světle družicovým dalekohledem Ultraviolet Imaging Telescope ukazuje, že opravdu může. Omega Centauri na snímku je největší známou kulovou hvězdokupou z více jak 200 v naší Galaxii a obsahuje dobře přes milión hvězd. Hodně z těchto hvězd je vidět ve viditelném světle na fotografii vlevo. Ovšem v ultrafialovém světle se ukazují jiné a méně početné hvězdy, jak je patré z fotografie vpravo. O většině z těchto hvězd se předpokládá, že se už prošly stádiem v němž je naše Slunce. Tyto hvězdy již nadále ve svých jádrech neslučují vodík na hélium a spíše slučují hélium na uhlík. Brzy tyto hvězdy rozepnou své vnější obálky a skončí jako smoldering carbon embers známí jako bílí trpaslíci.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »