Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a plyn obklopující hvězdu R Coronae Aus

Uznání: F. Comeron, WFI, MPG, La Silla Observatory, ESO

Mladá hvězda R Coronae Australis má zaprášený domov. Prach vlevo nahoře na horní fotografii je tak hustý, že skrze něj může proniknout jenom málo světla z hvězd pozadí. Hustější prach poblíž hvězd odráží světlo z hvězdy R Coronae Australis (nahoře vpravo) a sousední TY Coronae Australis jež tak vytváří svému okolí proudivý vzhled. Pokud by byly tyto hvězdy hmotnější, tak by vyzařovaly dost energetického světla na ionizaci hodně téměř neviditelného okolního vodíku a tak by způsobovaly jasně červený vzhled. Neobvyklá struktura nad středem je Herbig-Harův objekt, svazek plynu vytrysknutý z hvězdy, který dopadl na okolní plyn. R Coronae Australis je asi 500 světelných let daleko a zobrazené oblasti mají napříč asi čtyři světelné roky.

Štítky: R Coronae Australis, Porodnice hvězd


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »