Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a plyn obklopující hvězdu R Coronae Aus

Uznání: F. Comeron, WFI, MPG, La Silla Observatory, ESO

Mladá hvězda R Coronae Australis má zaprášený domov. Prach vlevo nahoře na horní fotografii je tak hustý, že skrze něj může proniknout jenom málo světla z hvězd pozadí. Hustější prach poblíž hvězd odráží světlo z hvězdy R Coronae Australis (nahoře vpravo) a sousední TY Coronae Australis jež tak vytváří svému okolí proudivý vzhled. Pokud by byly tyto hvězdy hmotnější, tak by vyzařovaly dost energetického světla na ionizaci hodně téměř neviditelného okolního vodíku a tak by způsobovaly jasně červený vzhled. Neobvyklá struktura nad středem je Herbig-Harův objekt, svazek plynu vytrysknutý z hvězdy, který dopadl na okolní plyn. R Coronae Australis je asi 500 světelných let daleko a zobrazené oblasti mají napříč asi čtyři světelné roky.

Štítky: R Coronae Australis, Porodnice hvězd


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »