Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dalekohled Gemini North snímkoval rázovou vlnu poblíž galaktického středu

Uznání: International Gemini Project, AURA, NSF

Co se děje poblíž středu naší Galaxie? O středu naší Galaxie Mléčné dráhy, jež září napříč celým elektromagnetickým spektrem se předpokládá, že je domovem masivních hvězd, rotujících plynných prstenců a hmotných černých děr. Nyní se ale ústřední galaktické zoo stalo ještě větším. Osmimetrový dalekohled Gemini North na Havaji při svém prvním vědeckém pozorování zobrazil galaktický střed a odhalil tam hvězdy jenom tři světelné roky od kolize s plynem a prachem. Rázová vlna podobná té, kterou způsobuje plující loď ve vodě, jeví šípový tvar a je vidět vpravo nahoře na horní fotografii pořízené ve barvách reprezentujících infračervené barvy. Nová technologie pružného zrcadla na dalekohledu Gemini's zobrazila tuto strukturu známou jako IRS8 v jemnějších podrobnostech než kdykoliv předtím.

Štítky: Galaktický střed, Gemini sever, Rázová vlna


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »