Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dalekohled Gemini North uveden do provozu

Uznání: (c)1999 By Neelon Crawford www.PolarFineArts.com

Severní oblohu začal prohlížet nový mamutí dalekohled. Osmimetrový dalekohled Gemini North (na snímku nahoře) byl předán do provozu minulý týden na Hawaji snímky dokumentujícími jeho bezprecedentní schopnosti. Během dvou let začne obdobná pozorování jižní oblohy sesterský dalekohled Gemini South v Chile. Dalekohledy Gemini budou shromažďovat enormní množství viditelného a infračerveného světla. V infračerveném oboru může Gemini rozlišit objekty, které se jeví rozmazané v kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope. K dosažení tak vysokého rozlišení používá Gemini adaptivní optiku, techniku která trvale ohýbá hlavní zrcadla Gemini aby se vyrovnaly rozostřující efekty zemské turbulentní atmosféry. Na kompletaci dalekohledů Gemini spolupracuje sedm států pod vedením US National Science Foundation.

Štítky: Infračervený, Gemini, Dalekohledy


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »