Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dalekohled Gemini North uveden do provozu

Uznání: (c)1999 By Neelon Crawford www.PolarFineArts.com

Severní oblohu začal prohlížet nový mamutí dalekohled. Osmimetrový dalekohled Gemini North (na snímku nahoře) byl předán do provozu minulý týden na Hawaji snímky dokumentujícími jeho bezprecedentní schopnosti. Během dvou let začne obdobná pozorování jižní oblohy sesterský dalekohled Gemini South v Chile. Dalekohledy Gemini budou shromažďovat enormní množství viditelného a infračerveného světla. V infračerveném oboru může Gemini rozlišit objekty, které se jeví rozmazané v kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope. K dosažení tak vysokého rozlišení používá Gemini adaptivní optiku, techniku která trvale ohýbá hlavní zrcadla Gemini aby se vyrovnaly rozostřující efekty zemské turbulentní atmosféry. Na kompletaci dalekohledů Gemini spolupracuje sedm států pod vedením US National Science Foundation.

Štítky: Infračervený, Gemini, Dalekohledy


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »