Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dalekohled Gemini North uveden do provozu

Uznání: (c)1999 By Neelon Crawford www.PolarFineArts.com

Severní oblohu začal prohlížet nový mamutí dalekohled. Osmimetrový dalekohled Gemini North (na snímku nahoře) byl předán do provozu minulý týden na Hawaji snímky dokumentujícími jeho bezprecedentní schopnosti. Během dvou let začne obdobná pozorování jižní oblohy sesterský dalekohled Gemini South v Chile. Dalekohledy Gemini budou shromažďovat enormní množství viditelného a infračerveného světla. V infračerveném oboru může Gemini rozlišit objekty, které se jeví rozmazané v kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope. K dosažení tak vysokého rozlišení používá Gemini adaptivní optiku, techniku která trvale ohýbá hlavní zrcadla Gemini aby se vyrovnaly rozostřující efekty zemské turbulentní atmosféry. Na kompletaci dalekohledů Gemini spolupracuje sedm států pod vedením US National Science Foundation.

Štítky: Infračervený, Gemini, Dalekohledy


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »