Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6934 snímkovaná z Gemini North

Uznání: Gemini Obs., NSF, & U. Hawaii IfA

Co se děje poblíž středu kulové hvězdokupy NGC 6934? Roymazání způsobené pozemskou atmosférou astronomům bránilo v rozlišení jednotlivých hvězd v tomto neobvyklém prostředí. Dalekohledy ve vesmíru mohou pomoci, ale nový but the new dalekohled Gemini North pořídil snímek nahoře ze Země. V infračerveném světle byl Gemini schopen využít svých adaptivních optických zrcadel k rozlišení i těch hvězd blízko centra kulové hvězdokupy. NGC 6934 je 15 miliard let stará koule stovek tisíců hvězd. Datování hvězd v starých kulových hvězdokupách jako je NGC 6934 poskytuje hodnotné vymezení minimálního stáří vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Gemini, Dalekohledy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »