Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6934 snímkovaná z Gemini North

Uznání: Gemini Obs., NSF, & U. Hawaii IfA

Co se děje poblíž středu kulové hvězdokupy NGC 6934? Roymazání způsobené pozemskou atmosférou astronomům bránilo v rozlišení jednotlivých hvězd v tomto neobvyklém prostředí. Dalekohledy ve vesmíru mohou pomoci, ale nový but the new dalekohled Gemini North pořídil snímek nahoře ze Země. V infračerveném světle byl Gemini schopen využít svých adaptivních optických zrcadel k rozlišení i těch hvězd blízko centra kulové hvězdokupy. NGC 6934 je 15 miliard let stará koule stovek tisíců hvězd. Datování hvězd v starých kulových hvězdokupách jako je NGC 6934 poskytuje hodnotné vymezení minimálního stáří vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Gemini, Dalekohledy


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »