Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunar Rover Apolla 17

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

V prosinci 1972 astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili asi 75 hodin zkoumáním měsíčního údolí Taurus-Littrow zatímco nad nimi obíhal jejich kolega Ronald Evans. Cernan a Schmitt byli posledními lidmi, kteří chodili nebo jezdili po povrchu Měsíce a pro svůj výzkum byli vybaveni měsíčním vozidlem. Dosti "kostrovitě" vyhlížející "lunar rover" byl 10 stop (3m) dlouhý, 6 stop široký a snadno unesl astronauty, zařízení, a vzorky skal v nízké měsíční gravitaci (asi 1/6 zemské). Na tomto snímku stojí Cernan za roverem, který vozil astronauty na sedadlech zahradního stylu. Vpředu je namontovaná vysokozisková deštníková anténa a TV kamera. Toto vozidlo celkem ujelo asi 18 mil po měsíčním povrchu, poháněno čtyřmi motory s výkonem 1/4 koňské síly, jeden pro každé kolo. Odhadovaná špičková rychlost byla skoro 8 mil za hodinu (13km/h).

Štítky: Vozítko, Měsíční povrch, Apollo 17, Měsíc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »