Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunar Rover Apolla 17

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

V prosinci 1972 astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili asi 75 hodin zkoumáním měsíčního údolí Taurus-Littrow zatímco nad nimi obíhal jejich kolega Ronald Evans. Cernan a Schmitt byli posledními lidmi, kteří chodili nebo jezdili po povrchu Měsíce a pro svůj výzkum byli vybaveni měsíčním vozidlem. Dosti "kostrovitě" vyhlížející "lunar rover" byl 10 stop (3m) dlouhý, 6 stop široký a snadno unesl astronauty, zařízení, a vzorky skal v nízké měsíční gravitaci (asi 1/6 zemské). Na tomto snímku stojí Cernan za roverem, který vozil astronauty na sedadlech zahradního stylu. Vpředu je namontovaná vysokozisková deštníková anténa a TV kamera. Toto vozidlo celkem ujelo asi 18 mil po měsíčním povrchu, poháněno čtyřmi motory s výkonem 1/4 koňské síly, jeden pro každé kolo. Odhadovaná špičková rychlost byla skoro 8 mil za hodinu (13km/h).

Štítky: Vozítko, Měsíční povrch, Apollo 17, Měsíc


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »