Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunar Rover Apolla 17

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

V prosinci 1972 astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili asi 75 hodin zkoumáním měsíčního údolí Taurus-Littrow zatímco nad nimi obíhal jejich kolega Ronald Evans. Cernan a Schmitt byli posledními lidmi, kteří chodili nebo jezdili po povrchu Měsíce a pro svůj výzkum byli vybaveni měsíčním vozidlem. Dosti "kostrovitě" vyhlížející "lunar rover" byl 10 stop (3m) dlouhý, 6 stop široký a snadno unesl astronauty, zařízení, a vzorky skal v nízké měsíční gravitaci (asi 1/6 zemské). Na tomto snímku stojí Cernan za roverem, který vozil astronauty na sedadlech zahradního stylu. Vpředu je namontovaná vysokozisková deštníková anténa a TV kamera. Toto vozidlo celkem ujelo asi 18 mil po měsíčním povrchu, poháněno čtyřmi motory s výkonem 1/4 koňské síly, jeden pro každé kolo. Odhadovaná špičková rychlost byla skoro 8 mil za hodinu (13km/h).

Štítky: Vozítko, Měsíční povrch, Apollo 17, Měsíc


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »