Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stykovací prstenec raketoplánu

Uznání: STS-92 Crew, NASA

Raketoplán navštívil opět Mezinárodní kosmickou stanici (International Space Station - ISS). Posádka STS-92 na palubě raketoplánu Discovery již dopravila a instalovala nosníky a stykovací port na rostoucí oběžné kosmické stanici. Stanice se připravuje na svou první trvalou posádku, jež se nyní plánuje k vypuštění z Kazachstánu 30 října. Na snímku nahoře je povytažený stykovací prstenec, jež umožňuje stabilní spojení s kosmickou stanicí.

Štítky: Raketoplán, Připojovací prstenec


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »