Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Doposud nejvzdálenější změřená exploze

Uznání: H. Pedersen (U. Copenhagen) et al., FORS1, VLT Antu, ESO

Stalo se to tak daleko, že běžná lidská měřítka vzdáleností jsou neadekvátní. Navíc astronomové ani neřekli, že vědí, co se stalo. Je známo, že 31.ledna 2000 sondy ve sluneční soustavě zaznamenaly úžasnou explozi gama záření, jež se objevila z předtím nezajímavého směru. Brzy poté začal jeden z největších optických dalekohledů na Zemi VLT v Chile pátrat ve směru gama vzplanutí. VLT nejen že zaznamenal optický protějšek jež je nahoře, ale byl také schopen odhadnout kosmologický rudý posuv s udivující hodnotou 4.5, což GRB000131 umístilo hluboko do vesmíru, dále než jakoukoliv dosud zaznamenanou explozi. Tato obrovská vzdálenost naznačuje, že GRB000131 se nachází tam, kde je vznikaly galaxie jako je Mléčná dráha a tím se gama vzplanutí kvalifikují na unikátní sondy této starodávné epochy. Tento výsledek je dobrou zvěstí pro nedávno vypuštěnou družici HETE-2, jež dokáže zaznamenat a pomůže umístit více explozí v této vzdálenosti a tajuplném časovém období našeho vesmíru.

Štítky: Gama vzplanutí, Kosmologie


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »