Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Doposud nejvzdálenější změřená exploze

Uznání: H. Pedersen (U. Copenhagen) et al., FORS1, VLT Antu, ESO

Stalo se to tak daleko, že běžná lidská měřítka vzdáleností jsou neadekvátní. Navíc astronomové ani neřekli, že vědí, co se stalo. Je známo, že 31.ledna 2000 sondy ve sluneční soustavě zaznamenaly úžasnou explozi gama záření, jež se objevila z předtím nezajímavého směru. Brzy poté začal jeden z největších optických dalekohledů na Zemi VLT v Chile pátrat ve směru gama vzplanutí. VLT nejen že zaznamenal optický protějšek jež je nahoře, ale byl také schopen odhadnout kosmologický rudý posuv s udivující hodnotou 4.5, což GRB000131 umístilo hluboko do vesmíru, dále než jakoukoliv dosud zaznamenanou explozi. Tato obrovská vzdálenost naznačuje, že GRB000131 se nachází tam, kde je vznikaly galaxie jako je Mléčná dráha a tím se gama vzplanutí kvalifikují na unikátní sondy této starodávné epochy. Tento výsledek je dobrou zvěstí pro nedávno vypuštěnou družici HETE-2, jež dokáže zaznamenat a pomůže umístit více explozí v této vzdálenosti a tajuplném časovém období našeho vesmíru.

Štítky: Gama vzplanutí, Kosmologie


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »