Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní pól pod sebou

Uznání: MODIS, EOS, NASA

Přístroj MODIS na palubě družice Terra pořídil 5.května při průletu nad severním pólem planety Země tento pohled na ledovou čepičku 700 kilometrů pod sebou. Radiální síť se středem v pólu pokrývá snímek zhruba ve skutečných barvách, kde má každý pixel pokrývá asi kilometr čtvereční. Zmrzlý mořský led se jeví bělavý, zatímco otevřená voda nebo nově znovuzamrzlý led vypadá černě. Lze vidět síť prasklin křížem krážem v ledu, jehož pohyb nad vodami oceánu trasují tmavé meandrující linie. Tmavá síť prasklin v mořském ledu je připomínkou jiného světa naší sluneční soustavy, jež také pokrývá tekutý vodní oceán - jupiterův ledový měsíc Europa.

Štítky: Země, Severní pól, Oceán, Europa, Led


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »