Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: Courtesy William Keel (Univ. Alabama, Tuscaloosa)

Tato sběratelská šedesátikopějková známka oslavuje dramatický úspěch. Dne 7.října 1959 (7/X/1959) sovětská meziplanetární stanice, jež se nazývala "Luna 3" úspěšně vyfotografovala odvrácenou stranu Měsíce a tak umožnila pozemšťanům vůbec poprvé pohled na tuto skrytou polokouli. Vzhledem k neexistenci digitální zobrazovací techniky, dnes tak snadno dostupné, pořídila Luna 3 snímky na 35mm film, jež byl na palubě automaticky vyvolán. Snímky byly oskanovány a v následujících dnech odvysílány na Zemi, což bylo snad také něco jako první meziplanetární fax. Všech sedmnáct snímků, jež byly přijaty mělo dostatečné pokrytí a rozlišení aby bylo možné vytvořit mapu odvrácené strany a identifikovat několik velkých útvarů. Na známce jsou znázorněny oblasti pojmenované jako Moskevské moře, Sovětské hory, Záliv astronautů a Moře snů.

Štítky: Měsíc, Odvrácená strana, Luna 3


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »