Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa M11 - Wild Duck

Uznání a copyright: D. F. Malin, AAO

Many V otevřených hvězdokupách vzniklo mnoho hvězd jako je naše Slunce. Otevřená hvězdokupa M11 nahoře obsahuje tisíce hvězd a nachází se něco přes tři tisíce světelných let daleko. Všechny hvězdy v této kupě vznikly pohromadě asi před 150 milióny let. Jasné mladé hvězdy v M11 se jeví jako modré. Otevřené hvězdokupy, též nazývané jako galaktické hvězdokupy obsahují méně a mladších hvězd než kulové hvězdokupy. Také na rozdíl od kulových hvězdokup se otevřené hvězdokupy přimykají k rovině naší Galaxie. M11 lze vidět i triedrem v souhvězdí Štítu (Scutum).

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M11


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »