Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí elipliptická galaxie NGC 205 z Místní skupiny

Uznání: J.-C. Cuillandre (CFHT Staff), CFHT

Naše Galaxie Mléčná dráha není osamocena. Je součástí shluku asi 25 galaxií známého jako Místní skupina. Mezi členy patří Velká galaxie v Andromedě (M31), M32, M33, Velký Magelanův oblak, Malý Magelanův oblak, Dwingeloo 1, několik malých nepravidelných galaxií a mnoho trpasličích eliptických a sférických galaxií. Vlevo dole je zachycena jedna z mnoha trpasličích eliptických galaxií: NGC 205. Podobně jako M32 i NGC 205 doprovází velkou galaxii M31 a někdy ji lze vidět na fotografiích M31 jižně od středu. Snímek nahoře ukazuje NGC 205 pro niž je neobvyklé, že jako eliptická galaxie obsahuje přinejmenším dvě prachová mračna (jsou viditelná, i když obtížně na číslicích 1 a 4 pomyslného ciferníku) a znamenají nedávný vznik hvězd. Tato galaxie je někdy také známa jako M110, i když ve skutečnosti není součástí původního Messierova katalogu.

Štítky: M31, Místní skupina, NGC 205


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »