Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohon komety LINEAR a dvě jádra

Uznání a copyright Gordon Garradd, Loomberah NSW Australia

Tato slabá kometa LINEAR, s oficiálním označením C/2001 A2 (LINEAR) míříla koncem března na jižní oblohu, když se náhle zjasnila. Pozorovatele potěšilo vzplanutí, které bylo zjevně způsobené fragmentací jejího jádra, jak kometa zvýšila svou jasnost až k viditelnosti pouhým okem. Ohon komety LINEAR se též prodloužil a na této mozaice snímků z 18.května astronom Gordon Garradd pečlivě sledoval fluoreskující vlákna v plynném ohonu LINEARu dosahující až 1.5 stupně (šířka tří úplňků) vše ve směru od Slunce. Vložený snímek nahoře jasně ukazuje dvě jasné kondenzace v kometární komě, jež indikují přítomné rozdělené jádro. Tato kometa LINEAR se nejvíce přiblížila ke Slunci 24.května. Nadále se vystavuje na odiv jižním pozorovatelům při asi 5.magnitudě a koncem června se stane snadněji viditelnou pro severní pozorovatele.

Štítky: Kometa, Jádro, Ohon, C/2001 A2 (LINEAR)


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »