Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další kometa LINEAR se rozpadá

Uznání: E. Jehin et al., VLT YEPUN, ESO

Minulý rok se rozpadla jiná kometa LINEAR (C/1999 S4). Letos se kometa poprvé zobrazená 3.ledna 2001 dalekohledem Lincoln Near Asteroid Research (LINEAR) v Novém Mexiku také rozpadá. Tato nová kometa LINEAR (C/2001 A2) se před několika týdny neočekávaně zjasnila až na hranici viditelnosti lidským okem a pak se její jádro rozpadlo na dvě. Pozorování z minulého týdne nyní ukazují, že jeden ze dvou zbývajících fragmentů jádra se dále rozpadl. První odlomený kus je vidět vlevo nahoře na snímku ve falešných barvách nahoře z dalekohledu Very Large Telescope, zatímco na další fragmentaci se usuzuje z jasnosti a elongace skvrny vpravo dole. Když se rozdělí jádro komety, tak se obnaží nové povrchy a uvolní se do té doby uvězněný led a plyn jež se odpaří a zjasní se energetickým slunečním světlem. Kometa LINEAR může zůstat viditelnou s pomocí malé optiky či bez až do časného června. Na rozdíl od tého komety, přinejmenším další dvě mnohem slabší nedávno objevené komety LINEAR se jeví stabilní.

Štítky: Kometa LINEAR, C/2001 A2


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »