Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další kometa LINEAR se rozpadá

Uznání: E. Jehin et al., VLT YEPUN, ESO

Minulý rok se rozpadla jiná kometa LINEAR (C/1999 S4). Letos se kometa poprvé zobrazená 3.ledna 2001 dalekohledem Lincoln Near Asteroid Research (LINEAR) v Novém Mexiku také rozpadá. Tato nová kometa LINEAR (C/2001 A2) se před několika týdny neočekávaně zjasnila až na hranici viditelnosti lidským okem a pak se její jádro rozpadlo na dvě. Pozorování z minulého týdne nyní ukazují, že jeden ze dvou zbývajících fragmentů jádra se dále rozpadl. První odlomený kus je vidět vlevo nahoře na snímku ve falešných barvách nahoře z dalekohledu Very Large Telescope, zatímco na další fragmentaci se usuzuje z jasnosti a elongace skvrny vpravo dole. Když se rozdělí jádro komety, tak se obnaží nové povrchy a uvolní se do té doby uvězněný led a plyn jež se odpaří a zjasní se energetickým slunečním světlem. Kometa LINEAR může zůstat viditelnou s pomocí malé optiky či bez až do časného června. Na rozdíl od tého komety, přinejmenším další dvě mnohem slabší nedávno objevené komety LINEAR se jeví stabilní.

Štítky: Kometa LINEAR, C/2001 A2


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »