Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další kometa LINEAR se rozpadá

Uznání: E. Jehin et al., VLT YEPUN, ESO

Minulý rok se rozpadla jiná kometa LINEAR (C/1999 S4). Letos se kometa poprvé zobrazená 3.ledna 2001 dalekohledem Lincoln Near Asteroid Research (LINEAR) v Novém Mexiku také rozpadá. Tato nová kometa LINEAR (C/2001 A2) se před několika týdny neočekávaně zjasnila až na hranici viditelnosti lidským okem a pak se její jádro rozpadlo na dvě. Pozorování z minulého týdne nyní ukazují, že jeden ze dvou zbývajících fragmentů jádra se dále rozpadl. První odlomený kus je vidět vlevo nahoře na snímku ve falešných barvách nahoře z dalekohledu Very Large Telescope, zatímco na další fragmentaci se usuzuje z jasnosti a elongace skvrny vpravo dole. Když se rozdělí jádro komety, tak se obnaží nové povrchy a uvolní se do té doby uvězněný led a plyn jež se odpaří a zjasní se energetickým slunečním světlem. Kometa LINEAR může zůstat viditelnou s pomocí malé optiky či bez až do časného června. Na rozdíl od tého komety, přinejmenším další dvě mnohem slabší nedávno objevené komety LINEAR se jeví stabilní.

Štítky: Kometa LINEAR, C/2001 A2


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »