Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS1, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie jsou fascinující nejen tím, co je viditelné ale také tím co je neviditelné. Dobrým příkladem je grandiózní spirální galaxie NGC 1232 podrobně zachycená jedním z nových dalekohledů Very Large Telescopes. Viditelnému dominují milióny jasných hvězd a tmavý prach, zaklesnuté v gravitačním víru spirálních ramen rotujících kolem středu. Podél spirálních ramen lze vidět rozeseté otevřené hvězdokupy obsahující modré hvězdy, zatímco mezi nimi jsou tmavé pásy hustého mezihvězdného prachu. Méně viditelné, ale detekovatelné jsou miliardy slabých normálních hvězd a rozsáhlé oblasti mezihvězdného plynu jenž dohromady poskytují tak vysokou hmotnost, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Neviditelné je dokonce větší množství hmoty v doposud neznámě formě - všudeprostupující tmavé hmoty potřebné k vysvětlení pohybů viditelného ve vněšku galaxie. Co je to tam?

Štítky: Temní hmota, Spirální galaxie, NGC 1232


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »