Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS1, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie jsou fascinující nejen tím, co je viditelné ale také tím co je neviditelné. Dobrým příkladem je grandiózní spirální galaxie NGC 1232 podrobně zachycená jedním z nových dalekohledů Very Large Telescopes. Viditelnému dominují milióny jasných hvězd a tmavý prach, zaklesnuté v gravitačním víru spirálních ramen rotujících kolem středu. Podél spirálních ramen lze vidět rozeseté otevřené hvězdokupy obsahující modré hvězdy, zatímco mezi nimi jsou tmavé pásy hustého mezihvězdného prachu. Méně viditelné, ale detekovatelné jsou miliardy slabých normálních hvězd a rozsáhlé oblasti mezihvězdného plynu jenž dohromady poskytují tak vysokou hmotnost, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Neviditelné je dokonce větší množství hmoty v doposud neznámě formě - všudeprostupující tmavé hmoty potřebné k vysvětlení pohybů viditelného ve vněšku galaxie. Co je to tam?

Štítky: Temní hmota, Spirální galaxie, NGC 1232


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »