Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Plejády

Uznání a Copyright: David Malin (AAO), ROE, UKS Telescope

Je to nejslavnější hvězdokupa na obloze. Plejády lze vidět i bez triedru dokonce z center přesvětlených měst. Nazývané též jako Sedm sester a M45 [česky též Kuřátka, pozn.překl.], Plejády jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, nachází se ve vzdálenosti asi 400 světelných let a mají napříč jen 13 světelných let. Na fotografii nahoře je docela zřetelná modrá reflekční mlhovina, která obklopuje jasnou kupu hvězd. V Plejádách byli nedávno nalezeni slabí hnědí trpaslíci o nízké hmotnosti.

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 F3 NEOWISE

Kompakt Sony RX100-M2, ISO 200, f/5, 30 expozic po 3.2 s, složeno na kometu, upraveny křivky; fotografováno již za velmi jasné ranní oblohy, kdy teprve kometa vyšla dost vysoko nad obzor; vizuálně ani v triedru nebyla viditelná.

Další informace »