Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Plejády

Uznání a Copyright: David Malin (AAO), ROE, UKS Telescope

Je to nejslavnější hvězdokupa na obloze. Plejády lze vidět i bez triedru dokonce z center přesvětlených měst. Nazývané též jako Sedm sester a M45 [česky též Kuřátka, pozn.překl.], Plejády jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, nachází se ve vzdálenosti asi 400 světelných let a mají napříč jen 13 světelných let. Na fotografii nahoře je docela zřetelná modrá reflekční mlhovina, která obklopuje jasnou kupu hvězd. V Plejádách byli nedávno nalezeni slabí hnědí trpaslíci o nízké hmotnosti.

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »