Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Sheparda ve Freedom 7

Uznání: Project Mercury, NASA

Dnes před čtyřiceti lety (5. května 1961) za úsvitu kosmického věku, operátoři NASA "zažehli svíčku" a vyslali Alana Sheparda obloukem do vesmíru na vrcholu rakety Redstone. Snímek ukazuje Sheparda v přetlakovém obleku před startem v jeho přecpané kosmické kabině nazvané "Freedom 7". Let Freedom 7 byl živě vysílám globálnímu televiznímu publiku; první americký kosmický let následoval méně jak měsíc po prvním proniknutí člověka do vesmíru sovětským kosmonautem Jurijem Gagarinem. Historický let lodi Freedom 7 byl suborbitální a trval jen 15 minut, ale v jeho průběhu Shepard demonstroval ruční řízení své kabiny. Námořní letec Shepard byl vybrán jako jeden původních sedmi astronautů programu Mercury. Tento první let považoval za největší výzvu a aktivně hledal zadání. Shepardova kariéra astronauta zabírá význačné období úspěchů lidstva a v roce 1972 kráčel na Měsíci jako velitel výpravy Apollo 14. Opravdový pionýr a neohrožený badatel Alan Shepard zemřel v roce 1998 ve věku 74 let.

Štítky: Projekt Mercury, Spaceflight, Alan shepard


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »