Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Sheparda ve Freedom 7

Uznání: Project Mercury, NASA

Dnes před čtyřiceti lety (5. května 1961) za úsvitu kosmického věku, operátoři NASA "zažehli svíčku" a vyslali Alana Sheparda obloukem do vesmíru na vrcholu rakety Redstone. Snímek ukazuje Sheparda v přetlakovém obleku před startem v jeho přecpané kosmické kabině nazvané "Freedom 7". Let Freedom 7 byl živě vysílám globálnímu televiznímu publiku; první americký kosmický let následoval méně jak měsíc po prvním proniknutí člověka do vesmíru sovětským kosmonautem Jurijem Gagarinem. Historický let lodi Freedom 7 byl suborbitální a trval jen 15 minut, ale v jeho průběhu Shepard demonstroval ruční řízení své kabiny. Námořní letec Shepard byl vybrán jako jeden původních sedmi astronautů programu Mercury. Tento první let považoval za největší výzvu a aktivně hledal zadání. Shepardova kariéra astronauta zabírá význačné období úspěchů lidstva a v roce 1972 kráčel na Měsíci jako velitel výpravy Apollo 14. Opravdový pionýr a neohrožený badatel Alan Shepard zemřel v roce 1998 ve věku 74 let.

Štítky: Projekt Mercury, Spaceflight, Alan shepard


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »