Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přežívající protoplanetární soustavy v Orionu

Uznání: J. Bally (U. Colorado), H. Throop (SwRI), C.R. O'Dell (Vanderbilt U.), NASA

Mlhovina v Orionu vyživuje hvězdnou kolébku plnou horkých mladých hvězd a jejich rodných mračen plynu a prachu. Pro planetární systémy mohou ale aktivní oblasti vzniku hvězd představovat hazardní a nehostinné místo narození. Zatímco se zdá, že vznik prašných protoplanetárních disků v Orionu je běžný, tak tyto podrobné záběry z Hubble Space Telescope dramaticky odhalují mučivé podmínky jimž musí čelit chtíc dorůst do plně rozvinutých planetárních soustav. V každém případě jsou centrální mladé hvězdy obklopené disky podstatně širšími než je naše Sluneční soustava. Disky pravděpodobně obsahují materiál nacházející se v procesu vzniku planet. Ničivá ultrafialová radiace jedné z orionových blízkých hvězd disky rychle ničí a nakonec vytváří kometám podobná mračna zářícího plynu jež se zdají obklopovat protoplanetární soustavy. Ke vzniku planet zde musí dojít rychle, pokud vůbec. Badatelé odhadují, že asi 90 procent nejmladších protoplanetárních disků v Orionu nepřežije příštích 100000 let.

Štítky: Vznik planety, Mlhovina Orion, Protoplanetary disk


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »