Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přežívající protoplanetární soustavy v Orionu

Uznání: J. Bally (U. Colorado), H. Throop (SwRI), C.R. O'Dell (Vanderbilt U.), NASA

Mlhovina v Orionu vyživuje hvězdnou kolébku plnou horkých mladých hvězd a jejich rodných mračen plynu a prachu. Pro planetární systémy mohou ale aktivní oblasti vzniku hvězd představovat hazardní a nehostinné místo narození. Zatímco se zdá, že vznik prašných protoplanetárních disků v Orionu je běžný, tak tyto podrobné záběry z Hubble Space Telescope dramaticky odhalují mučivé podmínky jimž musí čelit chtíc dorůst do plně rozvinutých planetárních soustav. V každém případě jsou centrální mladé hvězdy obklopené disky podstatně širšími než je naše Sluneční soustava. Disky pravděpodobně obsahují materiál nacházející se v procesu vzniku planet. Ničivá ultrafialová radiace jedné z orionových blízkých hvězd disky rychle ničí a nakonec vytváří kometám podobná mračna zářícího plynu jež se zdají obklopovat protoplanetární soustavy. Ke vzniku planet zde musí dojít rychle, pokud vůbec. Badatelé odhadují, že asi 90 procent nejmladších protoplanetárních disků v Orionu nepřežije příštích 100000 let.

Štítky: Vznik planety, Mlhovina Orion, Protoplanetary disk


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »