Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik planet v HD 100546

Uznání: C. A. Grady et al. (NOAO, NASA/GSFC), CTIO, ESO, NSF

V disku kolem blízké hvězdy HD 100546' se to hemží více jak 100 miliardami balvanů. Jde o podobnou scénu jaká se naskytla v ranných letech naší vlastní Sluneční soustavy kde dokonce větší balvany rostou kolizemi a nabalováním prachu při tomto špinavém procesu vznikání planet. U planety velikosti Země by v takovém nevlídném prostředí byla obloha trvale osvětlená prolétajícími meteory a povrch by se trvale otřásal dopady. Na snímku nahoře je vidět vířící disk prachu, plynu a balvanů kolem HD 100546 a to jako tmavá oblast kolem středu snímku. Ze snímku ve falešných barvách bylo u centrální hvězdy odstraněno jasné světlo a šesticípé difrakční paprsky. HD 100546 lze vidět triedrem v jižním souhvězdí Mouchy (Musca) a je poměrně nedaleko ve vzdálenosti pouhých 335 světelných let. Podobné soustavy se vznikajícími planetami nazývané proplydy byly nedávno nalezeny v Orionu, kde musí mnoho právě vzniklých planet přežít radiaci z okolních jasných hvězd.

Štítky: Prach, Planety, Planetesmals


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »