Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik planet v HD 100546

Uznání: C. A. Grady et al. (NOAO, NASA/GSFC), CTIO, ESO, NSF

V disku kolem blízké hvězdy HD 100546' se to hemží více jak 100 miliardami balvanů. Jde o podobnou scénu jaká se naskytla v ranných letech naší vlastní Sluneční soustavy kde dokonce větší balvany rostou kolizemi a nabalováním prachu při tomto špinavém procesu vznikání planet. U planety velikosti Země by v takovém nevlídném prostředí byla obloha trvale osvětlená prolétajícími meteory a povrch by se trvale otřásal dopady. Na snímku nahoře je vidět vířící disk prachu, plynu a balvanů kolem HD 100546 a to jako tmavá oblast kolem středu snímku. Ze snímku ve falešných barvách bylo u centrální hvězdy odstraněno jasné světlo a šesticípé difrakční paprsky. HD 100546 lze vidět triedrem v jižním souhvězdí Mouchy (Musca) a je poměrně nedaleko ve vzdálenosti pouhých 335 světelných let. Podobné soustavy se vznikajícími planetami nazývané proplydy byly nedávno nalezeny v Orionu, kde musí mnoho právě vzniklých planet přežít radiaci z okolních jasných hvězd.

Štítky: Prach, Planety, Planetesmals


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »