Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové hvězdy ničí NGC 1748

Uznání: M. Heydari-Malayeri (Obs. Paris) et al., HST, ESA, NASA

NGC 1748 nemůže obsahovat všechny nové hvězdy, které tam vznikly. Mladé hvězdy, z nichž nejhmotnější jsou jasné modré, vyzařují tolik energie, že vytlačují a rozptylují plyn a prach v této hvězdotvorné mlhovině. Tyto hvězdy během pouhých několika stovek tisíc let změnily bublinový tvar mlhoviny a asi mlhovinu v několika příštích miliónech let zničí. Zvláštní zájem budí jasná oblast obklopená růžovým prstencem prachu a plynu viditelná vlevo na nedávno zveřejněném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Střed této oblasti byl vymeten větrem nejjasnější hvězdy v mlhovině. NGC 1748 je spojena pruhem chladnějšího prachu k větší více difuzní mlhovině, jenž je vidět vpravo. NGC 1748 má průměr asi 25 světelných let a lze ji nalézt v našem galaktickém sousedství: ve Velkém Magelanově mračnu.

Štítky: Lmc, Porodnice hvězd, NGC 1748


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »