Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové hvězdy ničí NGC 1748

Uznání: M. Heydari-Malayeri (Obs. Paris) et al., HST, ESA, NASA

NGC 1748 nemůže obsahovat všechny nové hvězdy, které tam vznikly. Mladé hvězdy, z nichž nejhmotnější jsou jasné modré, vyzařují tolik energie, že vytlačují a rozptylují plyn a prach v této hvězdotvorné mlhovině. Tyto hvězdy během pouhých několika stovek tisíc let změnily bublinový tvar mlhoviny a asi mlhovinu v několika příštích miliónech let zničí. Zvláštní zájem budí jasná oblast obklopená růžovým prstencem prachu a plynu viditelná vlevo na nedávno zveřejněném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Střed této oblasti byl vymeten větrem nejjasnější hvězdy v mlhovině. NGC 1748 je spojena pruhem chladnějšího prachu k větší více difuzní mlhovině, jenž je vidět vpravo. NGC 1748 má průměr asi 25 světelných let a lze ji nalézt v našem galaktickém sousedství: ve Velkém Magelanově mračnu.

Štítky: Lmc, Porodnice hvězd, NGC 1748


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »