Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře přes mraky

Uznání a copyright: Sigurdur H. Stefnisson

Polární záře se obvykle vyskytují vysoko nad mraky. Polární záře vzniká, když rychle se pohybující částice vyvržené ze Slunce naráží na molekuly vysoko v pozemské atmosféře. Například molekuly kyslíku vyzařují zelené světlo po zachycení elekronu ztraceného při srážce se sluneční částicí. Nejnižší část polární záře se typicky vysytuje od 100 kilometrů výše, zatímco většina mraků obvykle existuje níže než 10 kilometrů. Poměrné výšky mraků a polární záře jsou jasně vidět na snímku nahoře jež pochází z Islandu, kde jsou polární záře poměrně časté. Jedna z největších kdy zaznamenaných skupin slunečních skvrn byla o minulém víkendu spojována s explosivní sluneční aktivitou a s rozsáhlými úkazy pozemských polárních září. I když na severní polokouli Země jsou polární záře obvykle vidět jenom na dalekém severu, tak tyto polární záře byly tak výrazné, že byly zobrazeny i kamerami nepřetržitého nočního sledování, jenž operují v jižní Arizoně!

Štítky: Mračna, Aurorae, Iceland


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »