Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře přes mraky

Uznání a copyright: Sigurdur H. Stefnisson

Polární záře se obvykle vyskytují vysoko nad mraky. Polární záře vzniká, když rychle se pohybující částice vyvržené ze Slunce naráží na molekuly vysoko v pozemské atmosféře. Například molekuly kyslíku vyzařují zelené světlo po zachycení elekronu ztraceného při srážce se sluneční částicí. Nejnižší část polární záře se typicky vysytuje od 100 kilometrů výše, zatímco většina mraků obvykle existuje níže než 10 kilometrů. Poměrné výšky mraků a polární záře jsou jasně vidět na snímku nahoře jež pochází z Islandu, kde jsou polární záře poměrně časté. Jedna z největších kdy zaznamenaných skupin slunečních skvrn byla o minulém víkendu spojována s explosivní sluneční aktivitou a s rozsáhlými úkazy pozemských polárních září. I když na severní polokouli Země jsou polární záře obvykle vidět jenom na dalekém severu, tak tyto polární záře byly tak výrazné, že byly zobrazeny i kamerami nepřetržitého nočního sledování, jenž operují v jižní Arizoně!

Štítky: Mračna, Aurorae, Iceland


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »