Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře přes mraky

Uznání a copyright: Sigurdur H. Stefnisson

Polární záře se obvykle vyskytují vysoko nad mraky. Polární záře vzniká, když rychle se pohybující částice vyvržené ze Slunce naráží na molekuly vysoko v pozemské atmosféře. Například molekuly kyslíku vyzařují zelené světlo po zachycení elekronu ztraceného při srážce se sluneční částicí. Nejnižší část polární záře se typicky vysytuje od 100 kilometrů výše, zatímco většina mraků obvykle existuje níže než 10 kilometrů. Poměrné výšky mraků a polární záře jsou jasně vidět na snímku nahoře jež pochází z Islandu, kde jsou polární záře poměrně časté. Jedna z největších kdy zaznamenaných skupin slunečních skvrn byla o minulém víkendu spojována s explosivní sluneční aktivitou a s rozsáhlými úkazy pozemských polárních září. I když na severní polokouli Země jsou polární záře obvykle vidět jenom na dalekém severu, tak tyto polární záře byly tak výrazné, že byly zobrazeny i kamerami nepřetržitého nočního sledování, jenž operují v jižní Arizoně!

Štítky: Mračna, Aurorae, Iceland


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »