Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Američané porazili Rusy v prvním kosmickém quidu

Uznání: STS-92 Crew, NASA

První historický kosmický zápas v quidišu vyvrcholil minulou noc, když astronaut Michael Lopez-Alegria chytil Golden Snitch a tak přinesl Američanům těžce vydřené vítězství nad Rusy. "Rusové použili brilantní strategii, ale jedině NASA měla manévrovací jednotku T2KQMU (Thunderbolt 2000 Quidditch Maneuvering Unit)," poznamenal Lopez-Alegria, zobrazený nahoře při prchavém Golden Snitch v jeho levé ruce. Hezký apríl od lidí z APODu. Ve skutečnosti astronauté Jeff Wisoff a Lopez-Alegria jsou vidět při kosmické procházce minulý říjen při výpravě raketoplánu jenž pomáhal se stavbou mezinárodní kosmické stanice International Space Station.

Štítky: April Fools, Quidditch


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »