Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálená otevřená kupa M103

Copyright: Hillary Mathis & N. A. Sharp, KPNO 2.1-m Tel., AURA, NOAO, NSF

Bright blue stars highlight the open cluster known as M103. The gas clouds from which these stars condensed has long dispersed. Of the stars that were formed, the brightest, bluest, and most massive have already used up their nuclear fuel and self-destructed in supernova explosions. A 20 million-year age for M103 was estimated by finding the brightest main-sequence stars that still survive and theoretically computing their lifetimes. In fact, a formerly blue star has recently evolved off the main sequence and is visible above as the red giant star near the cluster center. In general, yellow stars like our Sun are usually less bright and hence less prominent in open clusters than their massive blue cousins. Light takes about 14 light-years to cross M103. Although visible with binoculars toward the constellation of Cassiopeia, M103's great distance of 8000 light years makes it appear four times smaller than a full moon.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M103


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

Foceno mobilem dobson 305/1500 mm okular Omegon 32 mm

Další informace »