Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálená otevřená kupa M103

Copyright: Hillary Mathis & N. A. Sharp, KPNO 2.1-m Tel., AURA, NOAO, NSF

Bright blue stars highlight the open cluster known as M103. The gas clouds from which these stars condensed has long dispersed. Of the stars that were formed, the brightest, bluest, and most massive have already used up their nuclear fuel and self-destructed in supernova explosions. A 20 million-year age for M103 was estimated by finding the brightest main-sequence stars that still survive and theoretically computing their lifetimes. In fact, a formerly blue star has recently evolved off the main sequence and is visible above as the red giant star near the cluster center. In general, yellow stars like our Sun are usually less bright and hence less prominent in open clusters than their massive blue cousins. Light takes about 14 light-years to cross M103. Although visible with binoculars toward the constellation of Cassiopeia, M103's great distance of 8000 light years makes it appear four times smaller than a full moon.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M103


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »