Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálené galaxie rádiově

Uznání: M. Garrett (JIVE), T. Muxlow and S. Garrington (Jodrell Bank), EVN

Rádiové vlny, podobně jako viditelné světlo, jsou elektromagnetickým zářením a rádioteleskopy mohou "vidět" své signály zpracované do rádiových snímků vesmíru. Zatímco jednotlivé dokonce i velké radioteleskopy mají ve srovnání s optickými protějšky vidění velice rozmazané, tak sítě radioteleskopů dokáží signály kombinovat a vytvářet ostřejší snímky. Použitím superpočítače v Novém Mexiku v USA a techniky zvané interferometrie na velmi dlouhé základně (Very Long Baseline Interferometry - VLBI) bude Evropská síť radioteleskopů (EVN) vytvářet snímky vzdálených galaxií s rozlišením asi třikrát lepším než kosmický dalekohled Hubble Space Telescope. Rádiové snímky z EVN ve falešných barvách jež pronikají zakrývajícím prachem jsou umístěny do odpovídajících míst optického snímku ze slavného optického Hubbleova hloubkového snímku vybrané oblasti na obloze. (Žluté čáry na optickém snímku jsou obrysy rádiových intenzit z jediného teleskopu). Jasný kosmický rádiový zdroj ve středu každého vloženého snímku představuje galaxii. Rádiové zdroje se jeví tak malé, napříč méně jak 600 světelných let, že se předpokládá jejich spojení s masivními centrálními černými dírami vzdálených galaxií na hloubkovém snímku.

Štítky: Galaxie, Černé díry, Hubblovo hloukové pole, Radio telescopes


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »