Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálené galaxie rádiově

Uznání: M. Garrett (JIVE), T. Muxlow and S. Garrington (Jodrell Bank), EVN

Rádiové vlny, podobně jako viditelné světlo, jsou elektromagnetickým zářením a rádioteleskopy mohou "vidět" své signály zpracované do rádiových snímků vesmíru. Zatímco jednotlivé dokonce i velké radioteleskopy mají ve srovnání s optickými protějšky vidění velice rozmazané, tak sítě radioteleskopů dokáží signály kombinovat a vytvářet ostřejší snímky. Použitím superpočítače v Novém Mexiku v USA a techniky zvané interferometrie na velmi dlouhé základně (Very Long Baseline Interferometry - VLBI) bude Evropská síť radioteleskopů (EVN) vytvářet snímky vzdálených galaxií s rozlišením asi třikrát lepším než kosmický dalekohled Hubble Space Telescope. Rádiové snímky z EVN ve falešných barvách jež pronikají zakrývajícím prachem jsou umístěny do odpovídajících míst optického snímku ze slavného optického Hubbleova hloubkového snímku vybrané oblasti na obloze. (Žluté čáry na optickém snímku jsou obrysy rádiových intenzit z jediného teleskopu). Jasný kosmický rádiový zdroj ve středu každého vloženého snímku představuje galaxii. Rádiové zdroje se jeví tak malé, napříč méně jak 600 světelných let, že se předpokládá jejich spojení s masivními centrálními černými dírami vzdálených galaxií na hloubkovém snímku.

Štítky: Galaxie, Černé díry, Hubblovo hloukové pole, Radio telescopes


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »