Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři planety nad Nashvillem

Uznání a copyright: Larry Koehn

Únorová večerní obloha byla doposud požehnána zářivým Měsícem a třemi jasnými planetami: Venuší, Jupiterem a Saturnem. Extrémně širokoúhlý objektiv umožnil minulý týden 30.ledna astrofotografovi Larrymu Koehnovi zachytit tento soumrak s Měsícem a čtyřmi planetami nad Nashville, Tennessee, USA. Tato hlavní tělesa sluneční soustavy leží podél rovinu ekliptiky a na snímku sledují diagonální linii. V levém horním rohu je jasný Jupiter, jež má vzhledem k distorzi objektivu lehce trojúhelníkový tvar. Hned pod ním dole vlevo je Saturn. Dále po úhlopříčce dolů doprava je přeexponovaný šest dnů starý Měsíc a brilantní Venuše se zdá být obklopena mraky. Čtvrtou snímkovanou planetou je Merkur. Je to ze Země notoricky obtížně viditelná planeta, protože se nikdy příliš nevzdaluje od Slunce. Merkur je vidět právě nad dolním pravým rohem. Linie od Jupitera k Merkuru zabírá asi 92 stupňů napříč oblohou nad Nashvillem.

Štítky: Měsíc, Venuše, Saturn, Jupiter, Merkur


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »