Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři planety nad Nashvillem

Uznání a copyright: Larry Koehn

Únorová večerní obloha byla doposud požehnána zářivým Měsícem a třemi jasnými planetami: Venuší, Jupiterem a Saturnem. Extrémně širokoúhlý objektiv umožnil minulý týden 30.ledna astrofotografovi Larrymu Koehnovi zachytit tento soumrak s Měsícem a čtyřmi planetami nad Nashville, Tennessee, USA. Tato hlavní tělesa sluneční soustavy leží podél rovinu ekliptiky a na snímku sledují diagonální linii. V levém horním rohu je jasný Jupiter, jež má vzhledem k distorzi objektivu lehce trojúhelníkový tvar. Hned pod ním dole vlevo je Saturn. Dále po úhlopříčce dolů doprava je přeexponovaný šest dnů starý Měsíc a brilantní Venuše se zdá být obklopena mraky. Čtvrtou snímkovanou planetou je Merkur. Je to ze Země notoricky obtížně viditelná planeta, protože se nikdy příliš nevzdaluje od Slunce. Merkur je vidět právě nad dolním pravým rohem. Linie od Jupitera k Merkuru zabírá asi 92 stupňů napříč oblohou nad Nashvillem.

Štítky: Měsíc, Venuše, Saturn, Jupiter, Merkur


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »