Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři planety nad Nashvillem

Uznání a copyright: Larry Koehn

Únorová večerní obloha byla doposud požehnána zářivým Měsícem a třemi jasnými planetami: Venuší, Jupiterem a Saturnem. Extrémně širokoúhlý objektiv umožnil minulý týden 30.ledna astrofotografovi Larrymu Koehnovi zachytit tento soumrak s Měsícem a čtyřmi planetami nad Nashville, Tennessee, USA. Tato hlavní tělesa sluneční soustavy leží podél rovinu ekliptiky a na snímku sledují diagonální linii. V levém horním rohu je jasný Jupiter, jež má vzhledem k distorzi objektivu lehce trojúhelníkový tvar. Hned pod ním dole vlevo je Saturn. Dále po úhlopříčce dolů doprava je přeexponovaný šest dnů starý Měsíc a brilantní Venuše se zdá být obklopena mraky. Čtvrtou snímkovanou planetou je Merkur. Je to ze Země notoricky obtížně viditelná planeta, protože se nikdy příliš nevzdaluje od Slunce. Merkur je vidět právě nad dolním pravým rohem. Linie od Jupitera k Merkuru zabírá asi 92 stupňů napříč oblohou nad Nashvillem.

Štítky: Měsíc, Venuše, Saturn, Jupiter, Merkur


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »