Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Astern

Uznání: STS-68 Crew, NASA

Tuto časovou expozici jižní polární záře (aurora australis) pořídila v říjnu 1994 posádka raketoplánu Endeavour ve výši 115 námořních mil nad Zemí plachtíce přitom hlavou dolů. Aurora, známá též jako severní a jižní (polární) záře se jeví jako světelné pásy nebo pruhy světla, které mohou dosahovat výšek až 200 mil. Typicky je lze vidět z povrchu Země ve vysokých zeměpisných šířkách. Jsou vyvolávány vysokoenergetickými částicemi ze Slunce. Jemné barvy způsobují energetické elektrony kolidující s molekulami kyslíku a dusíku v horních vrstvách atmosféry. Na tomto snímku je zadní konstrukce raketoplánu Endeavour v popředí s výškovkou směřující k Zemi. Krátké čáry nad horizontem Země jsou stopy hvězd.

Štítky: Raketoplán, Polární záře


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »