Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Astern

Uznání: STS-68 Crew, NASA

Tuto časovou expozici jižní polární záře (aurora australis) pořídila v říjnu 1994 posádka raketoplánu Endeavour ve výši 115 námořních mil nad Zemí plachtíce přitom hlavou dolů. Aurora, známá též jako severní a jižní (polární) záře se jeví jako světelné pásy nebo pruhy světla, které mohou dosahovat výšek až 200 mil. Typicky je lze vidět z povrchu Země ve vysokých zeměpisných šířkách. Jsou vyvolávány vysokoenergetickými částicemi ze Slunce. Jemné barvy způsobují energetické elektrony kolidující s molekulami kyslíku a dusíku v horních vrstvách atmosféry. Na tomto snímku je zadní konstrukce raketoplánu Endeavour v popředí s výškovkou směřující k Zemi. Krátké čáry nad horizontem Země jsou stopy hvězd.

Štítky: Raketoplán, Polární záře


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »