Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Slunce

Uznání: MDI-SOI, SOHO Consortium, ESA, NASA

Pokud si myslíte si, že je nemožné vidět skrze Slunce, tak mapy odvrácené strany Slunce se nyní běžně získávají pomocí přístrojů na palubě Slunce sledující družice SOHO. Jedna taková mapa je z 12.dubna. Vpravo je projekce odvozených sil magnetických polí na sluneční polokouli připvrácené k Zemi se žlutou a červenou označující velkou sílu magnetických polí charakteristickou pro aktivní sluneční oblasti. Vlevo je podobná mapa sluneční polokoule odvrácené od Země, jenž ukazuje velkou aktivní oblast AR9393 již 27 denní sluneční rotace odnesla na odvrácenou stranu Slunce. Největší skupina slunečních skvrn desetiletí AR9393 byla snadno vidět koncem března při postupu přes sluneční polokouli přivrácenou k Zemi. Jak se AR9393 přešvihla na odvrácenou stranu Slunce, tak Michelsonův doplerovský interferometer (MDI) na SOHO pokračoval v odvozování její polohy měřením změn pohybů způsobených slunečními zvukovými vlnami. Rychlost zvukových vln ovlivňuje silné magnetické pole aktivních oblastí. Analýza slunečních zvukových vln známá jako helioseismologie se podobá využití seismologických záznamů zemětřesení ke zkoumání vnitřku Země. Zvukové vlny na Slunci vytváří turbulentní konvektivní buňky na povrchu viditelné jako dynamické sluneční granule.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Odvrácená strana, Ar9393, Helioseismology


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »