Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Slunce

Uznání: MDI-SOI, SOHO Consortium, ESA, NASA

Pokud si myslíte si, že je nemožné vidět skrze Slunce, tak mapy odvrácené strany Slunce se nyní běžně získávají pomocí přístrojů na palubě Slunce sledující družice SOHO. Jedna taková mapa je z 12.dubna. Vpravo je projekce odvozených sil magnetických polí na sluneční polokouli připvrácené k Zemi se žlutou a červenou označující velkou sílu magnetických polí charakteristickou pro aktivní sluneční oblasti. Vlevo je podobná mapa sluneční polokoule odvrácené od Země, jenž ukazuje velkou aktivní oblast AR9393 již 27 denní sluneční rotace odnesla na odvrácenou stranu Slunce. Největší skupina slunečních skvrn desetiletí AR9393 byla snadno vidět koncem března při postupu přes sluneční polokouli přivrácenou k Zemi. Jak se AR9393 přešvihla na odvrácenou stranu Slunce, tak Michelsonův doplerovský interferometer (MDI) na SOHO pokračoval v odvozování její polohy měřením změn pohybů způsobených slunečními zvukovými vlnami. Rychlost zvukových vln ovlivňuje silné magnetické pole aktivních oblastí. Analýza slunečních zvukových vln známá jako helioseismologie se podobá využití seismologických záznamů zemětřesení ke zkoumání vnitřku Země. Zvukové vlny na Slunci vytváří turbulentní konvektivní buňky na povrchu viditelné jako dynamické sluneční granule.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Odvrácená strana, Ar9393, Helioseismology


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »