Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Slunce

Uznání: MDI-SOI, SOHO Consortium, ESA, NASA

Pokud si myslíte si, že je nemožné vidět skrze Slunce, tak mapy odvrácené strany Slunce se nyní běžně získávají pomocí přístrojů na palubě Slunce sledující družice SOHO. Jedna taková mapa je z 12.dubna. Vpravo je projekce odvozených sil magnetických polí na sluneční polokouli připvrácené k Zemi se žlutou a červenou označující velkou sílu magnetických polí charakteristickou pro aktivní sluneční oblasti. Vlevo je podobná mapa sluneční polokoule odvrácené od Země, jenž ukazuje velkou aktivní oblast AR9393 již 27 denní sluneční rotace odnesla na odvrácenou stranu Slunce. Největší skupina slunečních skvrn desetiletí AR9393 byla snadno vidět koncem března při postupu přes sluneční polokouli přivrácenou k Zemi. Jak se AR9393 přešvihla na odvrácenou stranu Slunce, tak Michelsonův doplerovský interferometer (MDI) na SOHO pokračoval v odvozování její polohy měřením změn pohybů způsobených slunečními zvukovými vlnami. Rychlost zvukových vln ovlivňuje silné magnetické pole aktivních oblastí. Analýza slunečních zvukových vln známá jako helioseismologie se podobá využití seismologických záznamů zemětřesení ke zkoumání vnitřku Země. Zvukové vlny na Slunci vytváří turbulentní konvektivní buňky na povrchu viditelné jako dynamické sluneční granule.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Odvrácená strana, Ar9393, Helioseismology


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »