Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Difrakční paprsky aneb když hvězdy vypadají jak kříže

Uznání: B. Stecklum (TLS) et al., WFPC2, HST, NASA

U jasných hvězd jsou běžně vidět neobvyklé přívěsky, ale jak se zdá nikdo se o nich nezmiňuje. Co jsou zač? Zaprvé, světlo procházející dalekohledem jde z větší oblasti do menší. Aby se ovšem dostalo do menší oblasti (zrcátka), tak musí projít přes reflekční dalekohled a jeden z vhodných způsobů je použití podpůrných držáků, které jsou právě v pohledu dalekohledu. Jak světlo prochází kolem těchto držáků, tak jeho vlnová podstata způsobuje ohyb. Světlo se odchyluje od původního bodu dopadu a dopadá jinde a jeví se jako "difrakční paprsky." Tyto nepříjemné paprsky ukrádají drahocenné světlo z centrálního obrazu a překrývají světlem slabší, zajímavější hvězdy. Nahoře se astronomové více zajímají o napůl obkroužené body poblíž středu obrazu, než o atraktivně vyhlížející difrakční paprsky od jasné hvězdy vespod. Je zřejmé, že půlkroužek je nově vznikajícím hvězdným systémem v mlhovině Laguna.

Štítky: Hvězdy, Diffraction spikes, Astrophotography


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »