Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Difrakční paprsky aneb když hvězdy vypadají jak kříže

Uznání: B. Stecklum (TLS) et al., WFPC2, HST, NASA

U jasných hvězd jsou běžně vidět neobvyklé přívěsky, ale jak se zdá nikdo se o nich nezmiňuje. Co jsou zač? Zaprvé, světlo procházející dalekohledem jde z větší oblasti do menší. Aby se ovšem dostalo do menší oblasti (zrcátka), tak musí projít přes reflekční dalekohled a jeden z vhodných způsobů je použití podpůrných držáků, které jsou právě v pohledu dalekohledu. Jak světlo prochází kolem těchto držáků, tak jeho vlnová podstata způsobuje ohyb. Světlo se odchyluje od původního bodu dopadu a dopadá jinde a jeví se jako "difrakční paprsky." Tyto nepříjemné paprsky ukrádají drahocenné světlo z centrálního obrazu a překrývají světlem slabší, zajímavější hvězdy. Nahoře se astronomové více zajímají o napůl obkroužené body poblíž středu obrazu, než o atraktivně vyhlížející difrakční paprsky od jasné hvězdy vespod. Je zřejmé, že půlkroužek je nově vznikajícím hvězdným systémem v mlhovině Laguna.

Štítky: Hvězdy, Diffraction spikes, Astrophotography


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »