Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M8: Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání a Copyright: Yuugi Kitahara

V středu mlhoviny Laguna lze najít zářící plyn, hvězdokupy a husté zámotky plynu a prachu, v nichž právě vznikají hvězdy. Ve středu snímku nahoře lze spatřit mladou otevřenou kupu hvězd s označením NGC 6523. Tyto hvězdy emitují energetické světlo které ionizuje okolní vodík. Při znovunavázání elektronů vodíkem dochází k it emisi červeného světla. Mlhovina Laguna leží ve vzdálenosti asi 5000 světelných let a rozpíná se asi na 100 světelných letech. Mlhovina zabírá na obloze oblast větší jak měsíční úplněk a z tmavých máíst ji lze vidět i bez triedru v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: M8, Lagoon Nebula


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »