Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M8: Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání a Copyright: Yuugi Kitahara

V středu mlhoviny Laguna lze najít zářící plyn, hvězdokupy a husté zámotky plynu a prachu, v nichž právě vznikají hvězdy. Ve středu snímku nahoře lze spatřit mladou otevřenou kupu hvězd s označením NGC 6523. Tyto hvězdy emitují energetické světlo které ionizuje okolní vodík. Při znovunavázání elektronů vodíkem dochází k it emisi červeného světla. Mlhovina Laguna leží ve vzdálenosti asi 5000 světelných let a rozpíná se asi na 100 světelných letech. Mlhovina zabírá na obloze oblast větší jak měsíční úplněk a z tmavých máíst ji lze vidět i bez triedru v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: M8, Lagoon Nebula


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »