Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třetí tisíciletí, první zatmění

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Přichází první zatmění třetího milénia! Úplné zatmění Měsíce viditelné především v Evropě, Asii a Africe nastane 9.ledna, kdy měsíční úplněk proletí dlouhým ale ne zcela tmavým stínem planety Země. Proč ne zcela tmavým? Část slunečního světla je ve skutečnosti rozptýlena a láme se do zemského stínu atmosférou a díky této bude možné vytvořit překvapivé fotografie zakrytého měsíce. Například, tento snímek je složen z fotografií pořízených při červencovém úplném zatmění Měsíce v roce 2000. Časné a pozdní fáze zatmění ohraničují dlouhé expozice během totality. Mdlé sluneční světlo stále osvětlující měsíční povrch dává Měsíci dramaticky temně rudý nádech. I když zatmění v červenci 2000 nebylo ani první ani poslední v mileniu, bylo ale významné jako nejdelší zatmění pro příštích zhruba 1000 let, totalita měla trvání celou hodinu a 47 minut. Totalita zatmění 9.ledna bude trvat jen něco přes hodinu.

Štítky: Lunární zatmění


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)_1

Pořízeno 10.7.2020 ve 02:20 SELČ

Další informace »