Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třetí tisíciletí, první zatmění

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Přichází první zatmění třetího milénia! Úplné zatmění Měsíce viditelné především v Evropě, Asii a Africe nastane 9.ledna, kdy měsíční úplněk proletí dlouhým ale ne zcela tmavým stínem planety Země. Proč ne zcela tmavým? Část slunečního světla je ve skutečnosti rozptýlena a láme se do zemského stínu atmosférou a díky této bude možné vytvořit překvapivé fotografie zakrytého měsíce. Například, tento snímek je složen z fotografií pořízených při červencovém úplném zatmění Měsíce v roce 2000. Časné a pozdní fáze zatmění ohraničují dlouhé expozice během totality. Mdlé sluneční světlo stále osvětlující měsíční povrch dává Měsíci dramaticky temně rudý nádech. I když zatmění v červenci 2000 nebylo ani první ani poslední v mileniu, bylo ale významné jako nejdelší zatmění pro příštích zhruba 1000 let, totalita měla trvání celou hodinu a 47 minut. Totalita zatmění 9.ledna bude trvat jen něco přes hodinu.

Štítky: Lunární zatmění


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »