Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třetí tisíciletí, první zatmění

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Přichází první zatmění třetího milénia! Úplné zatmění Měsíce viditelné především v Evropě, Asii a Africe nastane 9.ledna, kdy měsíční úplněk proletí dlouhým ale ne zcela tmavým stínem planety Země. Proč ne zcela tmavým? Část slunečního světla je ve skutečnosti rozptýlena a láme se do zemského stínu atmosférou a díky této bude možné vytvořit překvapivé fotografie zakrytého měsíce. Například, tento snímek je složen z fotografií pořízených při červencovém úplném zatmění Měsíce v roce 2000. Časné a pozdní fáze zatmění ohraničují dlouhé expozice během totality. Mdlé sluneční světlo stále osvětlující měsíční povrch dává Měsíci dramaticky temně rudý nádech. I když zatmění v červenci 2000 nebylo ani první ani poslední v mileniu, bylo ale významné jako nejdelší zatmění pro příštích zhruba 1000 let, totalita měla trvání celou hodinu a 47 minut. Totalita zatmění 9.ledna bude trvat jen něco přes hodinu.

Štítky: Lunární zatmění


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »