Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třetí tisíciletí, první zatmění

Uznání a copyright: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Přichází první zatmění třetího milénia! Úplné zatmění Měsíce viditelné především v Evropě, Asii a Africe nastane 9.ledna, kdy měsíční úplněk proletí dlouhým ale ne zcela tmavým stínem planety Země. Proč ne zcela tmavým? Část slunečního světla je ve skutečnosti rozptýlena a láme se do zemského stínu atmosférou a díky této bude možné vytvořit překvapivé fotografie zakrytého měsíce. Například, tento snímek je složen z fotografií pořízených při červencovém úplném zatmění Měsíce v roce 2000. Časné a pozdní fáze zatmění ohraničují dlouhé expozice během totality. Mdlé sluneční světlo stále osvětlující měsíční povrch dává Měsíci dramaticky temně rudý nádech. I když zatmění v červenci 2000 nebylo ani první ani poslední v mileniu, bylo ale významné jako nejdelší zatmění pro příštích zhruba 1000 let, totalita měla trvání celou hodinu a 47 minut. Totalita zatmění 9.ledna bude trvat jen něco přes hodinu.

Štítky: Lunární zatmění


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »