Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Druhé tisíciletí, poslední zatmění

Uznání a copyright: Philipp Rau

Svátek vánoční roku 2000 se vyznačoval posledním zatměním druhého tisíciletí - částečným zatměním Slunce, jež bylo viditelné ze Severní Ameriky. Astrofotograf Phil Rau zaznamenal celou událost na jediném snímku, kde Slunce a Měsíc dělají oblouky na zimní obloze nad Cary, North Carolina, USA. S použitím dobře ustavené kamery na stativu a se slunečním filtrem udělal Rau každých 10 minut krátkou expozici a to od 11:00 AM to 1:30 PM EST (východoamerického času) a tak pokryl celé trvání zatmění ve svém místě. Výsledný snímek nádherně ilustruje rovnoměrný postup nového Měsíce, jak ukrajuje kus zlatého slunečního kotouče. V tomto místě bylo při maximu zatmění (poblíž středu obrázku) Měsícem zakryto méně jak 50% průměru Slunce.

Štítky: Partial solar eclipse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »