Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční loď Apolla 17

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Podivně vyhlížející a hranatý lunární modul Apolla 17 Challenger byl navržen pro let ve vesmírném vakuu. Tento ostrý snímek z velitelského modulu America ukazuje na lunární oběžné dráze návratový stupeň Challengeru. Po stranách měsíční lodi jsou reaktivní řídící motorky a vespod je tryska samotného startovacího raketového motoru. Vpředu je vidět otvor umožňující výstup na měsíční povrch a na vrchu je kruhová anténa radaru. Tato kosmická loď podala skvělý výkon, přistála na Měsíci a vrátila se s astronauty Apolla k obíhající velitelské sekci, to vše v prosinci 1972, ale kde je Challenger nyní? Přistávací stupeň zůstal v místě přístání Apolla 17 - Taurus-Littrow. Nedaleko od něj byl po odpojení od velitelské sekce záměrně naveden k dopadu návratový stupeň ještě před návratem astronautů na planetu Zemi. Výprava Apolla 17 byla šestou a poslední, kdy astronauté přistáli na Měsíci.

Štítky: Kosmická loď, Lunární modul, Apollo 17


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »