Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho Brahe proměřil oblohu

Uznání: Tycho Brahes Glada V

Tycho Brahe byl nejpečlivějším astronomickým pozorovatelem své doby. Brahe, který žil v letech 1546 až 1601, se rozhodl vyřešit nejpalčivější astronomický problém těch dnů: určit, zda je středem Sluneční soustavy Země nebo Slunce. K tomu Brahe se svými pomocníky postavil první velkou astronomickou observatoř, kam pořídil a používal nejpřesnější předteleskopické astronomické přístroje. Tycho Brahe tak vytvořil tabulky přesných měření poloh nejjasnějších planet a hvězd. Brahe nikdy sám nevyřešil otázku Sluneční soustavy, ale zanechal data tak přesná, že jeho asistent Johannes Kepler byl schopen vypracovat konečné zákony. Brahe je také připomínán pro jeho svědectví o supernově v roce 1572, pro důkaz, že Velká kometa v roce 1577 nebyla atmosférickým jevem a proto, že měl kovový nos.

Štítky: Tycho Brahe, Astronomy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »