Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho Brahe proměřil oblohu

Uznání: Tycho Brahes Glada V

Tycho Brahe byl nejpečlivějším astronomickým pozorovatelem své doby. Brahe, který žil v letech 1546 až 1601, se rozhodl vyřešit nejpalčivější astronomický problém těch dnů: určit, zda je středem Sluneční soustavy Země nebo Slunce. K tomu Brahe se svými pomocníky postavil první velkou astronomickou observatoř, kam pořídil a používal nejpřesnější předteleskopické astronomické přístroje. Tycho Brahe tak vytvořil tabulky přesných měření poloh nejjasnějších planet a hvězd. Brahe nikdy sám nevyřešil otázku Sluneční soustavy, ale zanechal data tak přesná, že jeho asistent Johannes Kepler byl schopen vypracovat konečné zákony. Brahe je také připomínán pro jeho svědectví o supernově v roce 1572, pro důkaz, že Velká kometa v roce 1577 nebyla atmosférickým jevem a proto, že měl kovový nos.

Štítky: Tycho Brahe, Astronomy


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »