Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pomozte NASA klasifikovat marťanské krátery

Uznání: Sonie Lau, NASA Ames

Je velký marťanský kráter vlevo od středu mladý (čerstvý), degradovaný nebo duchový? Úkoly komplexního rozpoznávání obrazu jako je tento jsou stále ještě spolehlivěji vykonávány lidmi než počítači. K tomu je na Marsu tolik kráterů, že NASA nemá dost lidí, aby je všechny klasifikovala! Proto i vy můžete pomoci lidstvu v porozumění povrchu Marsu dobrovolným klasifikováním kráterů. Všechno co k tomu v této pilotní studii potřebujete je odpovídající web browser a myš. Na dotaz jak klasifikovat kráter nahoře byste mohli nejlépe odpovědět, že se jeví poměrně mladý, neboť vykazuje ostrý lem a dobře zachovanou vnitřní část. Degradované krátery jsou typicky starší a mají své okraje zaoblené, zatímco "duchové krátery" jsou ze všech nejstarší a jsou sotva rozpoznatelné.

Štítky: Mars, Krátery


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »