Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pomozte NASA klasifikovat marťanské krátery

Uznání: Sonie Lau, NASA Ames

Je velký marťanský kráter vlevo od středu mladý (čerstvý), degradovaný nebo duchový? Úkoly komplexního rozpoznávání obrazu jako je tento jsou stále ještě spolehlivěji vykonávány lidmi než počítači. K tomu je na Marsu tolik kráterů, že NASA nemá dost lidí, aby je všechny klasifikovala! Proto i vy můžete pomoci lidstvu v porozumění povrchu Marsu dobrovolným klasifikováním kráterů. Všechno co k tomu v této pilotní studii potřebujete je odpovídající web browser a myš. Na dotaz jak klasifikovat kráter nahoře byste mohli nejlépe odpovědět, že se jeví poměrně mladý, neboť vykazuje ostrý lem a dobře zachovanou vnitřní část. Degradované krátery jsou typicky starší a mají své okraje zaoblené, zatímco "duchové krátery" jsou ze všech nejstarší a jsou sotva rozpoznatelné.

Štítky: Mars, Krátery


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »