Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Námraza v kráteru na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na marťanskou jižní polokouli přišel podzim. Podobně jako na Zemi, nižší teploty pokrývají krajinu sezónní námrazou. Ovšem na Marsu mohou být povrchové teploty opravdu nízké a mohou klesnout až pod minus 100 stupňů Celsia. Tento podrobný syntetizovaný barevný snímek kráteru Lowell na 52 stupni jižní marťanské šířky pořídila sonda Mars Global Surveyor 17.října. Na dně kráteru širokého 201km se začíná akumulovat bělavá námraza. Zvětralé stěny kráteru Lowel naznačují, že je poměrně starý. Na rozdíl od toho dva menší ostře lemované mladé krátery jasně překrývají starší útvary u vnějšího lemu kráteru Lowell.

Štítky: Mars, Voda, Kráter, Seasons


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »