Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006 aneb kousky skládanky kosmických paprsků

Uznání: E. Gotthelf (Columbia University), ASCA Project, NASA

Výzkumné lety balónů provedené rakouským fyzikem Viktorem Hessem v roce 1912 odhalily skutečnost, že Země je trvale bombardována vysokoenergetickou radiací z kosmu, jež se začala nazývat "kosmické paprsky". Co jsou kosmické paprsky a odkud pochází? Je známo, že jsou to většinou subatomární částice, převážně protony a elektrony, ale jejich původ byl dlouho studovanou záhadou. Po téměř století studia byla tako kosmická hádanka možná aspoň částečně rozluštěna pomocí nových rentgenových snímků a spekter z družicové observatoře ASCA. Dohromady poskládané překrývající se rentgenové snímky nahoře ukazují oblast kolem hvězdy, jež se stala supernovou v roce 1006 po Kristu a ukazují jasné lemy rázové vlny vybuchlé hvězdy. Tato pozorování observatoře ASCA poprvé ukazují, že energetické spektrum jasných oblastí je podobné spektru vytvářenému vysokoenergetickými elektrony proudícími přes magnetické pole rychlostí blízkou rychlosti světla. Pokud (jak je očekáváno) jsou vysokoenergetické protony sdružené s těmito elektrony, tak zbytky supernov jako je SN 1006 jsou zdrojem Hessových záhadných kosmických paprsků.

Štítky: Supernova, Rentgenový, Cosmic ray


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »