Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006 aneb kousky skládanky kosmických paprsků

Uznání: E. Gotthelf (Columbia University), ASCA Project, NASA

Výzkumné lety balónů provedené rakouským fyzikem Viktorem Hessem v roce 1912 odhalily skutečnost, že Země je trvale bombardována vysokoenergetickou radiací z kosmu, jež se začala nazývat "kosmické paprsky". Co jsou kosmické paprsky a odkud pochází? Je známo, že jsou to většinou subatomární částice, převážně protony a elektrony, ale jejich původ byl dlouho studovanou záhadou. Po téměř století studia byla tako kosmická hádanka možná aspoň částečně rozluštěna pomocí nových rentgenových snímků a spekter z družicové observatoře ASCA. Dohromady poskládané překrývající se rentgenové snímky nahoře ukazují oblast kolem hvězdy, jež se stala supernovou v roce 1006 po Kristu a ukazují jasné lemy rázové vlny vybuchlé hvězdy. Tato pozorování observatoře ASCA poprvé ukazují, že energetické spektrum jasných oblastí je podobné spektru vytvářenému vysokoenergetickými elektrony proudícími přes magnetické pole rychlostí blízkou rychlosti světla. Pokud (jak je očekáváno) jsou vysokoenergetické protony sdružené s těmito elektrony, tak zbytky supernov jako je SN 1006 jsou zdrojem Hessových záhadných kosmických paprsků.

Štítky: Supernova, Rentgenový, Cosmic ray


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »