Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní magnetický pol Země

Uznání: NOAA

Magnetický kompas neukazuje ke skutečnému Severnímu pólu Země. Spíše ukazuje do blízkosti Severního magnetického pólu Země. Severní magnetický pól se nyní nachází v severní Kanadě. Pól se každý den pohybuje po elipsách a v průměru se pohybuje severně o více jak 40m za den. Důkazy svědčí o tom, že Severní magnetický pól putoval po většině povrchu Země během 4.5 miliardy let od vzniku Země. Magnetické pole Země vytváří částečně ionizované vnější jádro Země, které rotuje rychleji jak zemský povrch. Na snímku nahoře vidět současná poloha Severního magnetického pólu Země na ostrově Ellef Ringnes Island.

Štítky: Země, Magnetický sever


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »