Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Kružítku

Uznání: Andrew S. Wilson (U. Maryland) et al., WFPC2, HST, NASA

V nedaleké galaxii v Kružítku jsou ve hře mocné síly. Z centrální oblasti spirální galaxie je vyvrhován horký plyn, zde vybarvený růžově. Většina bouřícího plynu [galaxie] v Kružítku je soustředěna do dvou prstenců. Vnější prstenec se nachází asi 700 světelných let od středu a jeví se převážně červený a je domovem úžasných výronů vzniku hvězd. Dříve nespatřený vnitřní prstenec uvnitř zeleného disku nahoře je vidět pouhých 130 světelných let od středu na této nedávno zveřejněné barevné fotografii pořízené kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. V samotném středu je aktivní galaktické jádro, s jasně zářící hmotou před spirálovitým sestupem do masivní černé díry. Přestože je Galaxie Kružítko vzdálená pouhých 15 miliónů světelných let, tak byla nepovšimnuta až do doby před 25 lety, protože je zakryta materiálem v rovině naší vlastní Galaxie. Galaxii lze vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Kružítka (Circinus).

Štítky: Spirální, Circinus Galaxy, Seyfert


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »