Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Kružítku

Uznání: Andrew S. Wilson (U. Maryland) et al., WFPC2, HST, NASA

V nedaleké galaxii v Kružítku jsou ve hře mocné síly. Z centrální oblasti spirální galaxie je vyvrhován horký plyn, zde vybarvený růžově. Většina bouřícího plynu [galaxie] v Kružítku je soustředěna do dvou prstenců. Vnější prstenec se nachází asi 700 světelných let od středu a jeví se převážně červený a je domovem úžasných výronů vzniku hvězd. Dříve nespatřený vnitřní prstenec uvnitř zeleného disku nahoře je vidět pouhých 130 světelných let od středu na této nedávno zveřejněné barevné fotografii pořízené kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. V samotném středu je aktivní galaktické jádro, s jasně zářící hmotou před spirálovitým sestupem do masivní černé díry. Přestože je Galaxie Kružítko vzdálená pouhých 15 miliónů světelných let, tak byla nepovšimnuta až do doby před 25 lety, protože je zakryta materiálem v rovině naší vlastní Galaxie. Galaxii lze vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Kružítka (Circinus).

Štítky: Spirální, Circinus Galaxy, Seyfert


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »