Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnatý Mars aneb starodávný vodní svět?

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na snímku nahoře se přes dno West Candor Chasma v nesmírném marťanském údolí Valles Marineris vrství vrstva na vrstvu. Celý snímek ze sondy Mars Global Surveyor pokrývá oblast 1.5 x 2.9 kilometry a zobrazuje více jak 100 jednotlivých podloží. Každý výrazně uniformní vrstva je hladká, dost tvrdá na to aby zformovala prudké konce a je 10 až 11 metrů tlustá. Včera na tiskové konferenci badatelé Michael Malin a Ken Edgett představili tento a další nové snímky, jež ukazují, že vrstevnaté vzory existují širokém pásmu lokalit poblíž marťanského rovníku. Jejich výsledky ukazují, že některé vstevnaté obasti mohou být staré 3.5 miliardy let. Obdobné vrstevnaté vzory na planetě Zemi vznikaly se sedimentů ukládaných během věků velkými vodními útvary. Stejně tak vrstevnatá podloží na Marsu mohou být sedimentárními horninami vzniklými v dávných jezerech a mořích. Výzkumníci ovšem také upozorňují, že za vrstení mohou být odpovědné i jiné unikátní marťanské procesy. Vznikl na starodávném Marsu život? Při budoucím hledání fosilních pozůstatků marťanského života se bude vzhledem k jejich návaznosti na vodu přednostně hledat právě v těchto vrstvách na Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Sedimentary rock


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »