Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnatý Mars aneb starodávný vodní svět?

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Na snímku nahoře se přes dno West Candor Chasma v nesmírném marťanském údolí Valles Marineris vrství vrstva na vrstvu. Celý snímek ze sondy Mars Global Surveyor pokrývá oblast 1.5 x 2.9 kilometry a zobrazuje více jak 100 jednotlivých podloží. Každý výrazně uniformní vrstva je hladká, dost tvrdá na to aby zformovala prudké konce a je 10 až 11 metrů tlustá. Včera na tiskové konferenci badatelé Michael Malin a Ken Edgett představili tento a další nové snímky, jež ukazují, že vrstevnaté vzory existují širokém pásmu lokalit poblíž marťanského rovníku. Jejich výsledky ukazují, že některé vstevnaté obasti mohou být staré 3.5 miliardy let. Obdobné vrstevnaté vzory na planetě Zemi vznikaly se sedimentů ukládaných během věků velkými vodními útvary. Stejně tak vrstevnatá podloží na Marsu mohou být sedimentárními horninami vzniklými v dávných jezerech a mořích. Výzkumníci ovšem také upozorňují, že za vrstení mohou být odpovědné i jiné unikátní marťanské procesy. Vznikl na starodávném Marsu život? Při budoucím hledání fosilních pozůstatků marťanského života se bude vzhledem k jejich návaznosti na vodu přednostně hledat právě v těchto vrstvách na Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Sedimentary rock


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »