Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz Merope

Uznání: George H. Herbig & Theodore Simon (IfA, U. Hawaii),
Hubble Heritage Team, NASA

Světlo hvězd ve slavné hvězdokupě Plejády pomalu ničí procházející mrak plynu a prachu. Hned za horním pravým rohem tohoto nedávno zveřejněného snímku, jež pořídil kosmicý dalekohled Hubble Space Telescope, se nachází hvězda Merope. Mračno známé též jako IC 349 a hvězda existují milióny let. V posledních 100,000 letech se ovšem část mračna náhodou posunula tak blízko ke hvězdě, pouze na 3500 násobek vzdálenosti Země Slunce, že světlo hvězdy ovlivňuje neobvyklým způsobem prach v mračnu. Tlak hvězdného světla významně vytlačuje prach v reflekční mlhovině a menší prachové částice jsou vytlačovány silněji. Jednotlivé části prachového mračna se rozvrstvily a míří směrem k Merope, s tím, že nejbližší částice jsou i nejhmotnější a tak jsou nejméně ovlivňovány radiačním tlakem. Dlouhodobým výsledkem bude úplná destrukce prachu energetickým hvězdným světlem. Není známo, zda mračno toto přiblížení přežije.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »