Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz Merope

Uznání: George H. Herbig & Theodore Simon (IfA, U. Hawaii),
Hubble Heritage Team, NASA

Světlo hvězd ve slavné hvězdokupě Plejády pomalu ničí procházející mrak plynu a prachu. Hned za horním pravým rohem tohoto nedávno zveřejněného snímku, jež pořídil kosmicý dalekohled Hubble Space Telescope, se nachází hvězda Merope. Mračno známé též jako IC 349 a hvězda existují milióny let. V posledních 100,000 letech se ovšem část mračna náhodou posunula tak blízko ke hvězdě, pouze na 3500 násobek vzdálenosti Země Slunce, že světlo hvězdy ovlivňuje neobvyklým způsobem prach v mračnu. Tlak hvězdného světla významně vytlačuje prach v reflekční mlhovině a menší prachové částice jsou vytlačovány silněji. Jednotlivé části prachového mračna se rozvrstvily a míří směrem k Merope, s tím, že nejbližší částice jsou i nejhmotnější a tak jsou nejméně ovlivňovány radiačním tlakem. Dlouhodobým výsledkem bude úplná destrukce prachu energetickým hvězdným světlem. Není známo, zda mračno toto přiblížení přežije.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »