Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz Merope

Uznání: George H. Herbig & Theodore Simon (IfA, U. Hawaii),
Hubble Heritage Team, NASA

Světlo hvězd ve slavné hvězdokupě Plejády pomalu ničí procházející mrak plynu a prachu. Hned za horním pravým rohem tohoto nedávno zveřejněného snímku, jež pořídil kosmicý dalekohled Hubble Space Telescope, se nachází hvězda Merope. Mračno známé též jako IC 349 a hvězda existují milióny let. V posledních 100,000 letech se ovšem část mračna náhodou posunula tak blízko ke hvězdě, pouze na 3500 násobek vzdálenosti Země Slunce, že světlo hvězdy ovlivňuje neobvyklým způsobem prach v mračnu. Tlak hvězdného světla významně vytlačuje prach v reflekční mlhovině a menší prachové částice jsou vytlačovány silněji. Jednotlivé části prachového mračna se rozvrstvily a míří směrem k Merope, s tím, že nejbližší částice jsou i nejhmotnější a tak jsou nejméně ovlivňovány radiačním tlakem. Dlouhodobým výsledkem bude úplná destrukce prachu energetickým hvězdným světlem. Není známo, zda mračno toto přiblížení přežije.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »