Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz Merope

Uznání: George H. Herbig & Theodore Simon (IfA, U. Hawaii),
Hubble Heritage Team, NASA

Světlo hvězd ve slavné hvězdokupě Plejády pomalu ničí procházející mrak plynu a prachu. Hned za horním pravým rohem tohoto nedávno zveřejněného snímku, jež pořídil kosmicý dalekohled Hubble Space Telescope, se nachází hvězda Merope. Mračno známé též jako IC 349 a hvězda existují milióny let. V posledních 100,000 letech se ovšem část mračna náhodou posunula tak blízko ke hvězdě, pouze na 3500 násobek vzdálenosti Země Slunce, že světlo hvězdy ovlivňuje neobvyklým způsobem prach v mračnu. Tlak hvězdného světla významně vytlačuje prach v reflekční mlhovině a menší prachové částice jsou vytlačovány silněji. Jednotlivé části prachového mračna se rozvrstvily a míří směrem k Merope, s tím, že nejbližší částice jsou i nejhmotnější a tak jsou nejméně ovlivňovány radiačním tlakem. Dlouhodobým výsledkem bude úplná destrukce prachu energetickým hvězdným světlem. Není známo, zda mračno toto přiblížení přežije.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »