Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozemská porucha San Andreas

Uznání: SRTM, JPL, NASA

Povrch Země je popraskaný. Praskliny zemské kůry jsou známy jako poruchy a mohou dosahovat stovek kilometrů. Tyto poruchy jsou často místy velkých zemětřesení, jak se pohybují tektonické desky, pokrývající zemský povrch. Na snímku nahoře je porucha San Andreas v Kalifornii, jedna z nejdelších a nejaktivnějších poruch. Porucha San Andreas je viditelná jako lineární útvar napravo od pohoří, dosahuje hloubky 15 kilometrů a je asi 20 miliónů let stará. Snímek nahoře se zvýrazněnými výškami byl vytvořen kombinací dat z radaru nasazeného při letu raketoplánu Endeavor v únoru se snímkem z Landsatu v pravých barvách. Podél poruchy San Andreas se posunuje obrovská pacifická deska vůči velké severoamerické desce v průměru o několik centimetrů za rok. Při tomto tempu bude za pár miliónů let vypadat povrch Země docela jinak než dnes.

Štítky: Země, Earthquakes, San Andreas Fault


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars 21.10.2020

Newton 150/750 + ZWO camera ASI 178 + Barlow 2x

Další informace »