Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozemská porucha San Andreas

Uznání: SRTM, JPL, NASA

Povrch Země je popraskaný. Praskliny zemské kůry jsou známy jako poruchy a mohou dosahovat stovek kilometrů. Tyto poruchy jsou často místy velkých zemětřesení, jak se pohybují tektonické desky, pokrývající zemský povrch. Na snímku nahoře je porucha San Andreas v Kalifornii, jedna z nejdelších a nejaktivnějších poruch. Porucha San Andreas je viditelná jako lineární útvar napravo od pohoří, dosahuje hloubky 15 kilometrů a je asi 20 miliónů let stará. Snímek nahoře se zvýrazněnými výškami byl vytvořen kombinací dat z radaru nasazeného při letu raketoplánu Endeavor v únoru se snímkem z Landsatu v pravých barvách. Podél poruchy San Andreas se posunuje obrovská pacifická deska vůči velké severoamerické desce v průměru o několik centimetrů za rok. Při tomto tempu bude za pár miliónů let vypadat povrch Země docela jinak než dnes.

Štítky: Země, Earthquakes, San Andreas Fault


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »