Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 1795: Kupa galaxií s chladivým tokem

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Galaxie v celem vesmíru, mají tendenci ke shlukování do skupin v rozsahu od několika členu po tisíce členu. Počátkem let 1970 si astronomove uvědomili, ze větší shluky nesmírných kup galaxií o milionech světelných let jsou napríč prostoupeny rídkymi mračny horkeho plynu, ktery silně rentgenově zarí. Tyto mraky se mohly zahřát svym kolapsem v rannem vesmiru, ale v mnoha galaxiích je patrne, ze se plyn ochlazuje. Tento rentgenový snímek z observatoře Chandra ukazuje výrazný "chladivý tok" v centralních oblastech kupy galaxií katalogizovane jako Abell 1795. Jasnějsi pixely na snimku ve falesných barvách predstavuji vyssí rentgenove intenzity. Jasne vlákno dole od stredu indikuje kondezujici a ochlazujici se plyn, jez rychle ztráci energii rentgenovym zárenim. Uplně na hornim konci vlákna je velká, rentgenově jasná galaxie. Jak plynne mračno procházelo kupou, tak se zdá, ze masivní gravitační pusobení galaxií vytvorilo tuto kosmickou brázdu z hustsiho, chladnejsiho plynu. S pokračujícím ochlazovánim se nakonec plyn v kupě stane surovinou ke vzniku budoucích generací hvězd.

Štítky: Rentgenový, Kupa galaxií, Intracluster gas, Abell 1795


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter

Newton 200/1000 + Barlow 2,5x + ZWO camera ASI 178MC

Další informace »