Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pangea Ultima: Země za 250 miliónů let

Credit & Copyright: C. R. Scotese (U. Texas at Arlington), PALEOMAP

Čeká toto povrch Země? Povrch Země Země je rozdělen do několika velkých desek, které se pomalu posunují. Před 250 milióny let byly desky, na kterých spočívají současné kontinenty, rozmístěny dosti odlišně, tak, že všechny pevniny byly nakupeny dohromady do jednoho superkontinentu nyní nazývaného Pangea. Při projekci do budoucnosti budou přibližně za 250 miliónů let desky znovu tvořit jednu dominující pevninu. Simulace z projektu PALEAOMAP ukazuje tuto obří pevninu: Pangea Ultima. V té době bude Atlantský oceán pouze vzdálenou vzpomínkou a cokoliv bude obývat Zemi, bude schopné přejít ze Severní Ameriky do Afriky.

Štítky: Země, Pangea Ultima


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »