Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pangea Ultima: Země za 250 miliónů let

Credit & Copyright: C. R. Scotese (U. Texas at Arlington), PALEOMAP

Čeká toto povrch Země? Povrch Země Země je rozdělen do několika velkých desek, které se pomalu posunují. Před 250 milióny let byly desky, na kterých spočívají současné kontinenty, rozmístěny dosti odlišně, tak, že všechny pevniny byly nakupeny dohromady do jednoho superkontinentu nyní nazývaného Pangea. Při projekci do budoucnosti budou přibližně za 250 miliónů let desky znovu tvořit jednu dominující pevninu. Simulace z projektu PALEAOMAP ukazuje tuto obří pevninu: Pangea Ultima. V té době bude Atlantský oceán pouze vzdálenou vzpomínkou a cokoliv bude obývat Zemi, bude schopné přejít ze Severní Ameriky do Afriky.

Štítky: Země, Pangea Ultima


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »