Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Centaura A

Uznání: E.J. Schreier (STScI) et al., HST, NASA

Fantastická směska mladých modrých hvězdokup, obrovských zářících plynných mračen a vetkaných tmavých prachových pásů obklopuje centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A. Tato mozaika ze snímků kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope pořízených v modrém, zeleném a červeném světle byla zpracována tak, aby představila tento kosmický vír v přirozených barvách. Infračervené snímky z Hubblea také ukazují, že ve středu této aktivity jsou skryté disky hmoty spirálovitě padající do černé díry miliardkrát těžší než Slunce! Samotný Centaurus A je zjevně výsledkem srážky dvou galaxií jejíž pozůstatky trvale požírá černá díra. Astronomové předpokládají, že tento černoděrový ústřední motor generuje rádiovou, rentgenovou a gama energii vyzařovanou zdrojem Centaurus A a dalšími aktivními galaxiemi. Aktivní galaxie Centaurus A je blízko, ve vzdálenosti zhruba 10 miliónů světelných let a tak je dosti příhodnou laboratoří pro výzkum takovýchto silných zdrojů energie.

Štítky: Prach, Galaxie, Centaurus A


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »