Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Centaura A

Uznání: E.J. Schreier (STScI) et al., HST, NASA

Fantastická směska mladých modrých hvězdokup, obrovských zářících plynných mračen a vetkaných tmavých prachových pásů obklopuje centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A. Tato mozaika ze snímků kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope pořízených v modrém, zeleném a červeném světle byla zpracována tak, aby představila tento kosmický vír v přirozených barvách. Infračervené snímky z Hubblea také ukazují, že ve středu této aktivity jsou skryté disky hmoty spirálovitě padající do černé díry miliardkrát těžší než Slunce! Samotný Centaurus A je zjevně výsledkem srážky dvou galaxií jejíž pozůstatky trvale požírá černá díra. Astronomové předpokládají, že tento černoděrový ústřední motor generuje rádiovou, rentgenovou a gama energii vyzařovanou zdrojem Centaurus A a dalšími aktivními galaxiemi. Aktivní galaxie Centaurus A je blízko, ve vzdálenosti zhruba 10 miliónů světelných let a tak je dosti příhodnou laboratoří pro výzkum takovýchto silných zdrojů energie.

Štítky: Prach, Galaxie, Centaurus A


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »