Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Centaura A

Uznání: E.J. Schreier (STScI) et al., HST, NASA

Fantastická směska mladých modrých hvězdokup, obrovských zářících plynných mračen a vetkaných tmavých prachových pásů obklopuje centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A. Tato mozaika ze snímků kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope pořízených v modrém, zeleném a červeném světle byla zpracována tak, aby představila tento kosmický vír v přirozených barvách. Infračervené snímky z Hubblea také ukazují, že ve středu této aktivity jsou skryté disky hmoty spirálovitě padající do černé díry miliardkrát těžší než Slunce! Samotný Centaurus A je zjevně výsledkem srážky dvou galaxií jejíž pozůstatky trvale požírá černá díra. Astronomové předpokládají, že tento černoděrový ústřední motor generuje rádiovou, rentgenovou a gama energii vyzařovanou zdrojem Centaurus A a dalšími aktivními galaxiemi. Aktivní galaxie Centaurus A je blízko, ve vzdálenosti zhruba 10 miliónů světelných let a tak je dosti příhodnou laboratoří pro výzkum takovýchto silných zdrojů energie.

Štítky: Prach, Galaxie, Centaurus A


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »