Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Brázdy na Titanii

Uznání: The Voyager Project, NASA

Britský astronom Sir William Herschel objevil měsíce Titania and Oberon v lednu 1787. Nečetl Shakespeareův Sen noci svatojánské, ačkoliv prováděl první teleskopická pozorování měsíců planety Uran (planety, která sama byla objevena v roce 1781). V lednu 1986 se stal robotický průzkumník NASA Voyager 2 jedinou sondou, která navštívila vzdálený Uranův systém. Nahoře je snímek Titanie, Uranova největšího měsíce, snímek s největším rozlišením pořízený Voyagerem. Obrázek je složen ze dvou snímků zaznamenaných ze vzdálenosti 229,000 mil. Je na něm vidět ledový, kamenný svět , pokrytý impaktními krátery. Nápadný systém zlomů, některých až 1 000 mil dlouhých, je viditelný jako brázdy v blízkosti terminátoru (rozhraní světla a stínu). Podél stěn údolí nastavených slunci jsou viditelné usazeniny vysoce odrazivého materiálu, který může být jinovatkou. Velký impaktní kráter v blízkosti horního okraje, známý jako Gertrude, má kolem 180 mil v průměru. Na spodním okraji se 60 mil široký zlom Belmont Chasma, zařezává do kráteru Ursula. Titania sama má 1,000 mil v průměru.

Štítky: Voyager, Uranův měsíc, Titania, Herschel, Shakespeare


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »