Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v září

Uznání a Copyright: Stan Richard

Na tomto portrétu noční oblohy pořízeném na venkově v Jasper County (Iowa, USA) pózují hvězdokupy, planety a rudý obr. Astrofotograf Stan Richard zaznamenal tuto čtyřminutovou expozici při pohledu na východ kolem půlnoci 3. září v Ashton-Wildwood Park. Aby zabránil vzniku stop hvězd, umístil fotoaparát na montáž, která kompenzovala zemskou rotaci. Dokážete identifikovat hvězdné objekty? (Klikněte na snímek a získáte verzi s popisky.) Plejády a Hyjády, jsou nejbližšími otevřenými nebo galaktickými hvězdokupami od Slunce a měl by ji poznat pozorovatel - začátečník Snímku samozřejmě dominuje jako nejjasnější objekt Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, ale i druhá největší planeta, Saturn je viditelná. Pro skutečnou velikost je ale nejpůsobivější chladný obr Aldebaran, který má zhruba 40x větší průměr než Slunce. Aldebaran, vzdálený 60 světelných roků a na snímku nažloutlý, je znám jako alfa Tauri, nejjasnější hvězda souhvězdí Býka.

Štítky: Saturn, Jupiter, Plejády, Hyády, Aldebaran


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »