Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v září

Uznání a Copyright: Stan Richard

Na tomto portrétu noční oblohy pořízeném na venkově v Jasper County (Iowa, USA) pózují hvězdokupy, planety a rudý obr. Astrofotograf Stan Richard zaznamenal tuto čtyřminutovou expozici při pohledu na východ kolem půlnoci 3. září v Ashton-Wildwood Park. Aby zabránil vzniku stop hvězd, umístil fotoaparát na montáž, která kompenzovala zemskou rotaci. Dokážete identifikovat hvězdné objekty? (Klikněte na snímek a získáte verzi s popisky.) Plejády a Hyjády, jsou nejbližšími otevřenými nebo galaktickými hvězdokupami od Slunce a měl by ji poznat pozorovatel - začátečník Snímku samozřejmě dominuje jako nejjasnější objekt Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, ale i druhá největší planeta, Saturn je viditelná. Pro skutečnou velikost je ale nejpůsobivější chladný obr Aldebaran, který má zhruba 40x větší průměr než Slunce. Aldebaran, vzdálený 60 světelných roků a na snímku nažloutlý, je znám jako alfa Tauri, nejjasnější hvězda souhvězdí Býka.

Štítky: Saturn, Jupiter, Plejády, Hyády, Aldebaran


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »