Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v září

Uznání a Copyright: Stan Richard

Na tomto portrétu noční oblohy pořízeném na venkově v Jasper County (Iowa, USA) pózují hvězdokupy, planety a rudý obr. Astrofotograf Stan Richard zaznamenal tuto čtyřminutovou expozici při pohledu na východ kolem půlnoci 3. září v Ashton-Wildwood Park. Aby zabránil vzniku stop hvězd, umístil fotoaparát na montáž, která kompenzovala zemskou rotaci. Dokážete identifikovat hvězdné objekty? (Klikněte na snímek a získáte verzi s popisky.) Plejády a Hyjády, jsou nejbližšími otevřenými nebo galaktickými hvězdokupami od Slunce a měl by ji poznat pozorovatel - začátečník Snímku samozřejmě dominuje jako nejjasnější objekt Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, ale i druhá největší planeta, Saturn je viditelná. Pro skutečnou velikost je ale nejpůsobivější chladný obr Aldebaran, který má zhruba 40x větší průměr než Slunce. Aldebaran, vzdálený 60 světelných roků a na snímku nažloutlý, je znám jako alfa Tauri, nejjasnější hvězda souhvězdí Býka.

Štítky: Saturn, Jupiter, Plejády, Hyády, Aldebaran


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »