Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zahřívání koronálních smyček

Uznání: M. Aschwanden et al. (LMSAL), TRACE, NASA

Viditelný povrch Slunce neboli fotosféru přesahuje slabá řídká sluneční korona, jež sice nemůže být snadno vidět ze Země, ale je stokrát teplejší než samotná fotosféra. Proč je sluneční korona tak horká? Astronomové dlouho považovali za zdroj koronárního zahřívání magnetická pole, jež vyzvedávají obrovské smyčky slunečního plazmatu nad fotosféru. Nové a dramaticky podrobné pozorování koronálních smyček z družice TRACE nyní ukazují blížeji k neidentifikovaným zdrojům energie. Tento i další snímky z TRACE pořízené v extrémním ultrafialovém světle ukazují, že většina zahřívání nastává v nízké koroně blízko základen smyček, kde se vynořují a navrací se do slunečního povrchu. Nové výsledky maří dosavadní teorii, jež spočívá v uniformním zahřívání smyček. Tyto vzrušující snímky z TRACE ukazují svazky majestátních, horkých koronárních smyček, jež zabírají 30 i více krát více než je průměr planety Země.

Štítky: Korona, Aktivní oblast, Koronální smyčka


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »