Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zahřívání koronálních smyček

Uznání: M. Aschwanden et al. (LMSAL), TRACE, NASA

Viditelný povrch Slunce neboli fotosféru přesahuje slabá řídká sluneční korona, jež sice nemůže být snadno vidět ze Země, ale je stokrát teplejší než samotná fotosféra. Proč je sluneční korona tak horká? Astronomové dlouho považovali za zdroj koronárního zahřívání magnetická pole, jež vyzvedávají obrovské smyčky slunečního plazmatu nad fotosféru. Nové a dramaticky podrobné pozorování koronálních smyček z družice TRACE nyní ukazují blížeji k neidentifikovaným zdrojům energie. Tento i další snímky z TRACE pořízené v extrémním ultrafialovém světle ukazují, že většina zahřívání nastává v nízké koroně blízko základen smyček, kde se vynořují a navrací se do slunečního povrchu. Nové výsledky maří dosavadní teorii, jež spočívá v uniformním zahřívání smyček. Tyto vzrušující snímky z TRACE ukazují svazky majestátních, horkých koronárních smyček, jež zabírají 30 i více krát více než je průměr planety Země.

Štítky: Korona, Aktivní oblast, Koronální smyčka


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »