Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yepun

Uznání: European Southern Observatory

Na snímku nahoře pořízeném 3.září je záběr dalekohledu o průměru 8.2m pokřtěného jménem Yepun, jenž se leskne v záři zapadajícího slunce. Tento večer později pod tmavou oblohou observatoře Paranal v Chile astronomové a inženýři úspěšně zachytili Yepunovo první světlo na snímky a zařadili tak Yepun jako čtvrtou a poslední jednotku Velmi velkého dalekohledu (Very Large Telescope - VLT) Evropské jižní observatoře. Konečně se bude moci světlo z ostatních tří 8.2m dalekohledů (Antu, Kueyen a Melipal) kombinovat s Yepunovým a tak se dosáhne efektivní apertury 16.4 metrů, což znamená největší světový optický dalekohled. Příštím velkým krokem bude kombinování paprsků ze dvou teleskopů a vytvoření interferometru. Budova v popředí je horní část podúrovňové interferometrické laboratoře. Jména jednotlivých dalekohledů VLT jsou převzata z jazyka Mapuche. Původně se myslelo, že slovo Yepun označuje jasnou hvězdu Sírius, ale lingvisté nyní věří, že znamená Venuši nebo Večernici.

Štítky: Dalekohled, VLT, Yepun


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »