Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yepun

Uznání: European Southern Observatory

Na snímku nahoře pořízeném 3.září je záběr dalekohledu o průměru 8.2m pokřtěného jménem Yepun, jenž se leskne v záři zapadajícího slunce. Tento večer později pod tmavou oblohou observatoře Paranal v Chile astronomové a inženýři úspěšně zachytili Yepunovo první světlo na snímky a zařadili tak Yepun jako čtvrtou a poslední jednotku Velmi velkého dalekohledu (Very Large Telescope - VLT) Evropské jižní observatoře. Konečně se bude moci světlo z ostatních tří 8.2m dalekohledů (Antu, Kueyen a Melipal) kombinovat s Yepunovým a tak se dosáhne efektivní apertury 16.4 metrů, což znamená největší světový optický dalekohled. Příštím velkým krokem bude kombinování paprsků ze dvou teleskopů a vytvoření interferometru. Budova v popředí je horní část podúrovňové interferometrické laboratoře. Jména jednotlivých dalekohledů VLT jsou převzata z jazyka Mapuche. Původně se myslelo, že slovo Yepun označuje jasnou hvězdu Sírius, ale lingvisté nyní věří, že znamená Venuši nebo Večernici.

Štítky: Dalekohled, VLT, Yepun


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »