Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yepun

Uznání: European Southern Observatory

Na snímku nahoře pořízeném 3.září je záběr dalekohledu o průměru 8.2m pokřtěného jménem Yepun, jenž se leskne v záři zapadajícího slunce. Tento večer později pod tmavou oblohou observatoře Paranal v Chile astronomové a inženýři úspěšně zachytili Yepunovo první světlo na snímky a zařadili tak Yepun jako čtvrtou a poslední jednotku Velmi velkého dalekohledu (Very Large Telescope - VLT) Evropské jižní observatoře. Konečně se bude moci světlo z ostatních tří 8.2m dalekohledů (Antu, Kueyen a Melipal) kombinovat s Yepunovým a tak se dosáhne efektivní apertury 16.4 metrů, což znamená největší světový optický dalekohled. Příštím velkým krokem bude kombinování paprsků ze dvou teleskopů a vytvoření interferometru. Budova v popředí je horní část podúrovňové interferometrické laboratoře. Jména jednotlivých dalekohledů VLT jsou převzata z jazyka Mapuche. Původně se myslelo, že slovo Yepun označuje jasnou hvězdu Sírius, ale lingvisté nyní věří, že znamená Venuši nebo Večernici.

Štítky: Dalekohled, VLT, Yepun


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »