Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yepun

Uznání: European Southern Observatory

Na snímku nahoře pořízeném 3.září je záběr dalekohledu o průměru 8.2m pokřtěného jménem Yepun, jenž se leskne v záři zapadajícího slunce. Tento večer později pod tmavou oblohou observatoře Paranal v Chile astronomové a inženýři úspěšně zachytili Yepunovo první světlo na snímky a zařadili tak Yepun jako čtvrtou a poslední jednotku Velmi velkého dalekohledu (Very Large Telescope - VLT) Evropské jižní observatoře. Konečně se bude moci světlo z ostatních tří 8.2m dalekohledů (Antu, Kueyen a Melipal) kombinovat s Yepunovým a tak se dosáhne efektivní apertury 16.4 metrů, což znamená největší světový optický dalekohled. Příštím velkým krokem bude kombinování paprsků ze dvou teleskopů a vytvoření interferometru. Budova v popředí je horní část podúrovňové interferometrické laboratoře. Jména jednotlivých dalekohledů VLT jsou převzata z jazyka Mapuche. Původně se myslelo, že slovo Yepun označuje jasnou hvězdu Sírius, ale lingvisté nyní věří, že znamená Venuši nebo Večernici.

Štítky: Dalekohled, VLT, Yepun


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »