Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet k Jupiteru

Uznání: Voyager 1 Spacecraft Team, JPL, NASA

Tento pohled sestavila v roce 1979 sonda Voyager 1 jak se blížila k obří plynné planetě Jupiter. Pokaždé když byla správně natočena Velká rudá skvrna, tak sonda pořídila snímek a sekvence snímků nahoře ukazuje nejen rotaci skvny ale také víření okolních mračen. Jelikož se Jupiter otočí jednou za deset hodin, tak tato krátká sekvence ve skutečnosti pokrývá několik dní. Při průletu kolem Jupitera pořizoval Voyager 1 snímky rychle za sebou a bylo na nich učiněno mnoho objevů včetně dosud neznámých oblačných útvarů, prstenců, měsíců a aktivních sopek na Jupiterově měsíci Io. Voyager se pohybuje tak rychle, že jednou opustí naši Sluneční soustavu.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager, Animated gif


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »