Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet k Jupiteru

Uznání: Voyager 1 Spacecraft Team, JPL, NASA

Tento pohled sestavila v roce 1979 sonda Voyager 1 jak se blížila k obří plynné planetě Jupiter. Pokaždé když byla správně natočena Velká rudá skvrna, tak sonda pořídila snímek a sekvence snímků nahoře ukazuje nejen rotaci skvny ale také víření okolních mračen. Jelikož se Jupiter otočí jednou za deset hodin, tak tato krátká sekvence ve skutečnosti pokrývá několik dní. Při průletu kolem Jupitera pořizoval Voyager 1 snímky rychle za sebou a bylo na nich učiněno mnoho objevů včetně dosud neznámých oblačných útvarů, prstenců, měsíců a aktivních sopek na Jupiterově měsíci Io. Voyager se pohybuje tak rychle, že jednou opustí naši Sluneční soustavu.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »